Novinky - revmatoidní artritida

Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Revmatoidní artritida je jen obtížně léčitelné autoimunitní onemocnění. Lékaři se doposud revmatoidní artritidu nejrůznějšími způsoby snažili především zpomalit a ulevit nemocnému od tolik omezujících obtíží, především od bolesti. Dnes dokážou mnohem více. Mají totiž k dispozici biologickou neboli cílenou léčbu.

Revmatoidní artritida je jen obtížně léčitelné autoimunitní onemocnění. Lékaři se doposud revmatoidní artritidu nejrůznějšími způsoby snažili především zpomalit a ulevit nemocnému od tolik omezujících obtíží, především od bolesti. Dnes dokážou mnohem více. Mají totiž k dispozici biologickou léčbu.

Cílená a přelomová léčba

Biologická nebo také cílená léčba dokázala u pacientů s revmatoidní artritidou to, co doposud žádné jiné léky. Dokázala zastavit zánětlivý proces v kloubu a také jeho destrukci. Pacienty zároveň zbavila bolesti a doslova je postavila na nohy. Kvalita života revmatoidně nemocných bývá obecně velmi snížena. Lidé trpící neustálou bolestí a omezením pohybu se obvykle nedokážou věnovat ani svému zaměstnání, ani koníčkům. A právě proto jsou nové léky, které velkou část těžce nemocných bolesti zbavují, obrovským přínosem moderní medicíny.

Ovlivnění imunity žádoucí i nežádoucí

Biologické léčbě se přezdívá cílená z toho důvodu, že je přesně směřována na určité části imunitního systému, který hraje v rozvoji revmatoidní artritidy hlavní roli. Tím, že funkci některých složek imunity potlačuje, zmírňuje tato terapie zánět probíhající v kloubech. Z toho ale vyplývají i některé vedlejší účinky léčby, jako je vyšší náchylnost k infekcím nebo zhoršené hojení ran. Každý pacient by měl být o těchto okolnostech poučen, aby byl schopen zavčas odhalit případné komplikace a vyhledat lékaře, který si s nimi poradí.

Aplikace doma znamená pro pacienta nezávislost

Na první pohled by se mohla jako nevýhoda jevit skutečnost, že cílená léčba zatím není dostupná ve formě tabletek. Někteří pacienti dochází do specializovaných center na infuze, jiní si zvládají vpíchnout lék sami pod kůži, podobně jako například diabetici, a stávají se tak na zdravotnickém zařízení, co se týče aplikace, nezávislí. Nespornou výhodou však zůstává, že není nutné přípravek užívat denně, ale obvykle jen jednou za několik týdnů.

Bohužel ne pro všechny pacienty je biologická léčba vhodná. A ani u těch, kterým výrazně pomáhá, vlastní onemocnění zcela nevyléčí. Rozhodně se ale jedná o terapii převratnou, která nejednomu nemocnému pomohla ke spokojenějšímu životu.

(veri)

Zdroj: http://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/biologics

Hodnocení článku:
(2804 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Pacientská organizace Revma Liga, která pomáhá lidem s revmatickými onemocněními, si jako jednu z hlavních náplní své činnosti v roce 2020 zvolila pořádání podpůrných workshopů pro pacienty a jejich blízké. V návaznosti na sebe tak proběhly začátkem letošního roku semináře Jak zvládnout svoji nemoc a Komunikace (nejen) s lékařem.
30. 6. 2020 Revmatoidní artritida
Když světlo (ne)léčí revma

Když světlo (ne)léčí revma

Lékaři různých oborů, často pak revmatologové, se setkávají s dotazy nemocných na účinnost tzv. biolampy, biosvětla, polarizovaného světla nebo světelné terapie.
12. 11. 2011 Revmatoidní artritida
Co je to kvalita života a proč na ní záleží?

Co je to kvalita života a proč na ní záleží?

S narůstající střední délkou života populace, která jde ruku v ruce s výrazným rozvojem léčby chronických i akutních onemocnění, se v poslední době dostává do popředí termín kvalita života. O co se jedná, jak se hodnotí a proč v současnosti patří mezi základní ukazatele úspěšnosti léčby?
10. 6. 2019 Revmatoidní artritida
Jak zvládnout bolesti, které přinášejí revmatická onemocnění?

Jak zvládnout bolesti, které přinášejí revmatická onemocnění?

Většina pacientů trpících revmatickou nemocí hledá cesty, jak se vypořádat s bolestmi. Může nám ulevit teplo? Ovlivňuje revmatickou bolest naše psychika? Jak nám dokážou pomoci lékaři a co můžeme pro zlepšení udělat my sami? Na otázky nám odpověděla MUDr. Marta Olejárová, CSc., z Revmatologické kliniky 1. lékařské fakulty a Revmatologického ústavu.
23. 5. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: