Novinky - psoriáza

Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Není vzácností, že lidé s lupénkou trpí také některým z jiných onemocnění, které vyžaduje užívání léků. Pokud je tímto onemocněním vysoký krevní tlak, duševní choroba či hepatitida, může dojít vlivem užívané medikace ke zhoršení příznaků lupénky. Které léky jsou pro psoriatiky v tomto ohledu rizikové?

Souboj léků na vině není

Mechanismy, kterými mohou některé léky zhoršovat průběh lupénky, doposud nejsou zcela objasněny. Odborníci se však shodují, že na vině obvykle není vzájemné působení mezi těmito medikamenty a léky užívanými pro léčbu psoriázy. Ke zhoršení příznaků lupénky totiž může docházet i v případě, že psoriatik žádné léky pro terapii svého kožního onemocnění neužívá.

Léky jako spouštěč

Lupénka představuje chorobu, která se často vyskytuje u více členů jedné rodiny. Znamená to, že se k tomuto onemocnění určité genetické předpoklady dědí. Léky patří mezi možné spouštěče rozvoje lupénky i u lidí, kteří doposud žádnými příznaky netrpěli. Jedinci, v jejichž rodině se lupénka objevuje, jsou na takové spouštěče více citliví. Mezi nejrizikovější léky, které mohou zhoršit průběh lupénky či napomoci k jejímu vzniku, patří:

  • Antihypertenziva – ve skupině léků užívaných při léčbě vysokého krevního tlaku jsou pro psoriatiky rizikové zejména takzvané beta-blokátory. Podle provedených studií mohou tyto medikamenty zhoršit příznaky lupénky u čtvrtiny až třetiny psoriatiků.
  • Lithium – lék užívaný ke stabilizaci nálady u některých duševních onemocnění negativně ovlivňuje průběh psoriázy až u poloviny osob s touto kožní chorobou.
  • Antimalarika – s těmito léky mají zkušenosti nejen jedinci trpící malárií, ale také některým z autoimunitních onemocnění, například lupusem či revmatoidní artritidou. U některých pacientů způsobují vzplanutí lupénky během několika týdnů po požití.
  • Interferony – přípravky užívané k léčbě virové hepatitidy mohou rovněž zhoršit příznaky lupénky či onemocnění poprvé spustit.

Vedle zmíněných vysoce rizikových medikamentů mohou lupénku nepříznivě ovlivnit také léky, které jsou běžně k dostání. Vždy je proto vhodné nasazení nových léků předem konzultovat s ošetřujícím lékařem.

(veri)

Zdroj: psoriasis.about.com

Hodnocení článku:
(3074 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Kde se tyto diagnózy objevují ruku v ruce a kde se jen náhodně potkávají? To může být různé. Ovšem jednu věc víme jistě: oba tyto problémy mají účinná řešení.
6. 10. 2020 Psoriáza
Lupénka má ráda letní slunce II.

Lupénka má ráda letní slunce II.

Máte psoriázu? Pak se na léto připravujte postupně po celý rok. Jak? Postupně zvyšujte dávky slunečního záření. Každý den přidejte pět minut a nikdy nebuďte na slunci déle než půl hodiny bez použití opalovacích krémů. Pokud jedete na dovolenou, zapomeňte na stres a maximalizujte výhody dovolené.
23. 5. 2010 Psoriáza
Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
Inzerce: