Novinky - psoriáza

Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Může napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže.

Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Toto záření má kratší vlnovou délku než viditelné světlo a lidské oko ho již nedokáže zachytit. Může však napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže. Vysvětlit ale tento jeho terapeutický efekt není jednoduché.

„Sice víme, že světlo funguje, ale chceme také vědět, jak funguje,“ říkají vědci z Rockefellerovy univerzity. A to byl také jeden z důvodů, proč právě na této univerzitě vzniká nová klinická studie.

Ta zahrnuje 20 pacientů, kteří budou třikrát týdně po dobu čtyř měsíců docházet do nemocnice, kde absolvují léčbu úzkopásmovým ultrafialovým zářením B (311 nebo 308 nm). V průběhu této terapie jim budou odebírány vzorky krve i kůže. To pak dá vědcům možnost zjistit, co se odehrává na molekulární úrovni v době, kdy se stav kůže zlepšuje.

Zabíječ T-buněk

O léčbě UVB je známo, že zabíjí tzv. T-buňky, které jsou částečně zodpovědné za zánět, jenž při postižení lupénkou vzniká. Již několik let také vědci evidují typy buněk a bílkovin, které jsou v tomto onemocnění zapojené. Předpokládá se, že se UVB světlo zaciluje na cytokiny, bílkoviny imunitního systému, čímž jsou pravděpodobně narušovány nejen některé ze zmíněných T-buněk.

Světelná lázeň

Lékaři ultrafialové světlo často doporučují, zejména v případě, že selhává lokální léčba krémy a mastmi a pacienti by se raději vyhnuli systémové léčbě imunosupresivy. Vlastní terapie probíhá v ozařovací kabině pod vedením fotodermatologa.

Nutností jsou speciální brýle a další ochranné prostředky. Trvání expozice ultrafialovému záření se v průběhu terapie zvyšuje, přičemž většina pacientů musí absolvovat v průměru 20 sezení, než se dostaví viditelné zlepšení.

(pes)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Hodnocení článku:
(5165 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
19. 5. 2014 Psoriáza
Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Už několik let se ukazuje, že lupénka způsobuje nejen problémy na kůži, ale i spoustu dalších přidružených onemocnění. Mezi ně může patřit i srdeční infarkt či mozková mrtvice. Pro lepší péči o pacienty a hlavně prevenci často závažných problémů je důležité znát všechny vlivy lupénky na celkový zdravotní stav. Vědci na Pensylvánské univerzitě se zaměřili na spojení lupénky a vysokého krevního tlaku.
5. 1. 2015 Psoriáza
Biologická léčba míří přesně na nemoc

Biologická léčba míří přesně na nemoc

O biologické léčbě a o jejím využití v léčbě mnoha obtížně léčitelných nemocí v poslední době slýcháme velmi často. Řada lékařů a pacientů nešetří superlativy a mluví o převratné metodě, která umožní vyléčit doposud neléčitelné choroby. Biologika se uplatní nejen při léčbě lupénky a psoriatické artritidy...
26. 1. 2010 Psoriáza
Inzerce: