Novinky - psoriáza

Je lupénka nakažlivá a dá se na ni zemřít? Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky

Je lupénka nakažlivá a dá se na ni zemřít? Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky

Lupénka neboli psoriáza je chronické kožní onemocnění a podle svého rozsahu zasahuje do běžných aktivit svých nositelů. Možná se i vy ptáte na řadu otázek spojených s touto nemocí. Přinášíme odpovědi na 6 nejčastějších.

1. Je lupénka nakažlivá?

Lupénka není nakažlivá nemoc, nemůže se přenést z člověka na člověka. Nemusíte se tedy obávat, že někoho nakazíte ani že lupénku od někoho dostanete.

2. V jakém věku se lupénka objevuje?

Lupénka se může objevit kdykoli. Většinou se první příznaky zachytí okolo dvacátého roku, dalším vrcholem výskytu je pak období mezi 40. a 50. rokem. Výjimečné ale nejsou ani dřívější a pozdější případy. Tato nemoc postihuje stejnou měrou muže i ženy.

3. Jaké je riziko, že moje děti budou mít také lupénku?

Lupénka není dědičná nemoc a nemůžete ji přímo přenést na své potomky. Vaše děti však mají vyšší riziko vzniku lupénky než běžná populace, protože zdědí sklon k této chorobě. Lidé s těmito dědičnými předpoklady by se měli vyhýbat vyvolávajícím faktorům, které mohou nemoc spustit nebo její průběh zhoršit. Mezi tyto faktory patří různá kožní poranění, jako např. spáleniny, omrzliny, poleptání, ale také tetování. Dále pak mohou být vyvolávajícími faktory stres, infekční choroby, některé léky a nepříznivý vliv má i špatná životospráva – zejména kouření a obezita.

4. Lze na lupénku zemřít?

Tak jako každá jiná choroba může mít i lupénka své komplikace. Mezi komplikované formy lupénky patří např. erytrodermická psoriáza. Tato forma nemoci většinou propuká náhle, postihuje celé tělo, kůže je zarudlá a olupuje se v cárech. Pacient může mít potíže s udržením stálé teploty těla a je ohrožen infekcí. Jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje intenzivní nemocniční péči. Naštěstí je tato nebezpečná forma lupénky vzácná.

5. Mohu se s lupénkou opalovat?

Je známo, že každodenní a ne příliš dlouhý pobyt na slunci má na příznaky lupénky příznivý vliv. Za léčivými účinky slunečního záření stojí jeho ultrafialová složka. Ultrafialové lampy se dnes při léčbě psoriázy běžně používají. Sluneční záření však může vaši kůži i poškodit. Spálenina od sluníčka rozhodně lupénce neprospěje, a tak je důležité udržovat mezi výhodami a riziky opalování rovnováhu. Při delším pobytu na slunci je vhodné se chránit pomocí opalovacího krému, slunečních brýlí a vhodného oblečení.

6. Mohu s lupénkou sportovat?

Cvičení a přiměřená pravidelná fyzická aktivita mají na lidský organismus všeobecně prospěšné účinky. Zlepšují náladu, uvolňují stres a působí preventivně proti vzniku chorob srdce a cév, které se u osob s lupénkou vyskytují častěji.

(mev)

Zdroj: www.health.com

Hodnocení článku:
(3383 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Máte pocit, že jste u svého dítěte našli známky lupénky? Obraťte se co nejdříve na dětského nebo přímo kožního lékaře. Odkládání vyšetření a domácí samoléčba mohou představovat zbytečné oddalování účinné léčby.
4. 1. 2019 Psoriáza
Lupénka a ekzém: podobné příznaky, odlišná léčba

Lupénka a ekzém: podobné příznaky, odlišná léčba

Ačkoli jsou si tyto dvě nemoci některými projevy velmi podobné, řadou příznaků se také liší. Pro lékaře by tak neměl být problém odlišit lupénku od ekzému. A to i bez složitého testování.
30. 7. 2010 Psoriáza
Lupénka – tipy a rady, jak se cítit fit i přes zimu

Lupénka – tipy a rady, jak se cítit fit i přes zimu

Počasí má obrovský vliv na naši pokožku. S každým ročním obdobím jsou tak lidé trpící lupénkou postaveni před nové výzvy, se kterými se musí vyrovnat. Kombinace suchého vzduchu, kratšího pobytu na slunci a nízké teploty přispívá velkou měrou ke vzplanutí onemocnění. Následujících šest tipů vám může pomoci zvládnout blížící se zimní období.
24. 11. 2014 Psoriáza
Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...
1. 3. 2010 Psoriáza
Inzerce: