Novinky - psoriáza

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.

V těhotenství bývá lupénka mírnější

Většina žen trpících psoriázou se obává, jestli během těhotenství nedojde ke zhoršení jejich onemocnění. Podle zkušeností se ale v řadě případů projevy lupénky vlivem přirozených změn imunitního systému, ke kterým v graviditě dochází, spíše zmírní či zůstanou beze změny. Přesto však u některých budoucích maminek ke zhoršení lupénky dojít může. Pokud žena zaznamená příznivější průběh lupénky v období těhotenství, je třeba mít na paměti, že se obvykle jedná o přechodné zlepšení, které se po několika týdnech po porodu vrací k původnímu stavu.

Pozor na některé léky

Některé léky užívané k léčbě lupénky mohou ohrozit vyvíjející se plod, a to dokonce i když jsou užívány ještě před otěhotněním. Mezi takto rizikové léky patří zejména:

  • retinoidy,
  • metotrexát a
  • cyklosporin.

Léčbu těmito medikamenty je třeba po domluvě s lékařem několik měsíců před plánovaným otěhotněním přerušit. Mnohé další léky je pak nutné omezit či zcela vysadit během samotného těhotenství. Nejméně rizikové jsou pro miminko lokálně užívané přípravky, čili masti, krémy, oleje a koupele. Přesto i na některé z nich je třeba dát si v souvislosti s těhotenstvím či kojením pozor, zejména jsou-li nanášené na velké plochy či oblast prsů.

I po porodu mohou miminko ohrožovat léky, které žena užívá. Některé z nich totiž přestupují do mateřského mléka. Je proto třeba pečlivě zvážit vhodnou terapii psoriázy také během kojení.

(veri)

Zdroj: www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(3451 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

Od 16 let trápila mladého muže ze smíšeného česko-vietnamského manželství lupénka. Vyzkoušel různé typy lokální i systémové terapie, ale vždy jen s dočasným efektem. Léčbu komplikoval i fakt, že ne vždy dodržoval doporučení kožního lékaře.
4. 11. 2019 Psoriáza
Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Když nás opouštějí letní slunné dny a plíživě s podzimními větry přichází i chlad, řada lidí si oddechne a těší se na nadcházející zimu. Nemusí tomu tak být, pokud jste jedním z těch, kteří se léčí s lupénkou – chronickým onemocněním postihujícím kůži a klouby...
4. 1. 2010 Psoriáza
Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Psoriáza neboli lupénka postihuje především kůži. Při léčbě se využívají různé masti, gely, mléka, ale také kortikosteroidy, fototerapie a v poslední době i cílená léčba. Máte-li méně závažné projevy, pak můžete vyzkoušet i tzv. „domácí“ přípravky. Jaké to jsou?
11. 11. 2013 Psoriáza
Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Kde se tyto diagnózy objevují ruku v ruce a kde se jen náhodně potkávají? To může být různé. Ovšem jednu věc víme jistě: oba tyto problémy mají účinná řešení.
6. 10. 2020 Psoriáza
Inzerce: