S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit
9. 2. 2015
Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
V těhotenství bývá lupénka mírnější
Většina žen trpících psoriázou se obává, jestli během těhotenství nedojde ke zhoršení jejich onemocnění. Podle zkušeností se ale v řadě případů projevy lupénky vlivem přirozených změn imunitního systému, ke kterým v graviditě dochází, spíše zmírní či zůstanou beze změny. Přesto však u některých budoucích maminek ke zhoršení lupénky dojít může. Pokud žena zaznamená příznivější průběh lupénky v období těhotenství, je třeba mít na paměti, že se obvykle jedná o přechodné zlepšení, které se po několika týdnech po porodu vrací k původnímu stavu.
Pozor na některé léky
Některé léky užívané k léčbě lupénky mohou ohrozit vyvíjející se plod, a to dokonce i když jsou užívány ještě před otěhotněním. Mezi takto rizikové léky patří zejména:
retinoidy,
metotrexát a
cyklosporin.
Léčbu těmito medikamenty je třeba po domluvě s lékařem několik měsíců před plánovaným otěhotněním přerušit. Mnohé další léky je pak nutné omezit či zcela vysadit během samotného těhotenství. Nejméně rizikové jsou pro miminko lokálně užívané přípravky, čili masti, krémy, oleje a koupele. Přesto i na některé z nich je třeba dát si v souvislosti s těhotenstvím či kojením pozor, zejména jsou-li nanášené na velké plochy či oblast prsů.
I po porodu mohou miminko ohrožovat léky, které žena užívá. Některé z nich totiž přestupují do mateřského mléka. Je proto třeba pečlivě zvážit vhodnou terapii psoriázy také během kojení.
Máte psoriázu? Pak se na léto připravujte postupně po celý rok. Jak? Postupně zvyšujte dávky slunečního záření. Každý den přidejte pět minut a nikdy nebuďte na slunci déle než půl hodiny bez použití opalovacích krémů. Pokud jedete na dovolenou, zapomeňte na stres a maximalizujte výhody dovolené.
Relativně nedávno bylo zahájeno první genetické testování pro psoriatickou artritidu, které vědci a lékaři hodnotí zatím poměrně pozitivně. Toto testování může pomoci identifikovat pacienty ve vysokém riziku vzniku psoriatické artritidy...
Jednou z úspěšných metod léčby lupénky, která nejen že prospívá kůži, ale také funguje jako výborná forma odpočinku, je takzvaná balneofototerapie. Přestože je dostupná i v prostorách kožních klinik v naší zemi, ideální je vydat se za ní přímo k Rudému moři.
Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním dětského věku. Existuje ale celá řada podobných chorob, které se na první pohled mohou jevit stejně a být tedy s ekzémem zaměněny.
Když vás začne trápit bolest na patě, může to být způsobeno plantární fasciitidou. Nejčastěji vzniká u obézních žen středního věku či u osob, které vykonávají svou práci vestoje. V jejím ohrožení jsou ale i lidé trpící psoriatickou artritidou.