Novinky - psoriáza

Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.

Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.

Imunita prochází střevy

Obrovská plocha trávicího systému je v každodenním kontaktu s látkami z vnějšího prostředí, přičemž střevní imunitní systém hraje důležitou roli v celkovém rozvoji imunity. Probiotické bakterie, obsažené v mléčných výrobcích nebo doplňcích stravy, příznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Existují již přesvědčivé důkazy o tom, že probiotika ovlivňují nejen imunitní systém trávicího systému, ale celého organismu.

Působí proti zánětu

Vědci zkoumali skupinu lidí složenou z pacientů s rozdílnými zánětlivými chorobami – jednalo se o nemocné s ulcerózní kolitidou, psoriázou a chronickým únavovým syndromem. Účastnící studie po dobu téměř 2 měsíců každý den přijímali ve stravě probiotika. A výsledky?

  • Po pravidelném užívání probiotik došlo u všech pacientů ke snížení hladiny zánětlivých látek v krvi.
  • U všech tří sledovaných skupin byl v krvi snížen ukazatel zánětu CRP (C-reaktivní protein).
  • Nemocní s psoriázou a chronickým únavovým syndromem měli snížený také další ukazatel zánětu, tzv. TNF-α (tumor nekrotizující faktor alfa).

Probiotika tedy budou nejspíše působit na široké spektrum zánětlivých onemocnění. Jedná se o první výzkum, který se pokoušel ovlivnit stav pacienta trpícího psoriázou pomocí úpravy střevního mikroprostředí.

Kdy ještě probiotika pomáhají

V současnosti jsou probiotika při pravidelném užívání prospěšná také při:

  • podpoře imunitních funkcí,
  • léčbě průjmů,
  • snižování hladiny cholesterolu,
  • snižování tlaku krve,
  • léčbě dráždivého tračníku,
  • terapii alergií.

Zda se léčba probiotiky osvědčí, ukáže blízká budoucnost. V jejich prospěch už nyní hraje nízká cena, dobrá dostupnost a hlavně minimum vedlejších účinků.

(holi)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(2983 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Nepleťte si lupus s lupénkou

Nepleťte si lupus s lupénkou

Lupus a lupénka. Pro někoho možná dvě stejná nebo velmi podobná slova, ovšem nemoci, které se za nimi skrývají, jsou ve svém průběhu velmi odlišné. A protože o lupénce je na těchto stránkách informací dostatek, pojďme se podrobněji podívat na to, jak náš život může ovlivnit právě onemocnění zvané lupus.
4. 11. 2009 Psoriáza
Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Soupeřit s psoriázou o každý centimetr kůže je obtížné a únavné. Jenže nezbývá než vytrvat a hledat tak dlouho, až některý z postupů opravdu zabere. Lupénka je sice nevyléčitelné onemocnění, existuje však celá řada léků, které její příznaky úspěšně potlačují.
12. 2. 2016 Psoriáza
S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
19. 5. 2014 Psoriáza
Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Lupénka je úporné kožní onemocnění, při kterém dochází k přibližně desetkrát rychlejší produkci nových kožních buněk, než je běžné u zdravých lidí. Lupénku nelze zcela vyléčit, ale můžeme ji alespoň načas zklidnit například koupelemi, mastmi, fototerapií, léky a také stravou. Právě skladba jídelníčku je u lupénky velmi důležitá.
9. 3. 2009 Psoriáza
Inzerce: