Potíže s erekcí varují psoriatiky před mozkovou příhodou
8. 5. 2011
Lupénka je sice nejviditelnější na kůži, nepodceňujte ale ani další projevy této nemoci.
Lupénka je sice nejviditelnější na kůži, nepodceňujte ale ani další projevy této nemoci.
Souvislost s infarkty?
Psoriáza má spojitost s různými fyzickými problémy. U psoriatiků se například mnohem častěji vyskytuje infarkt myokardu nebo mozkové příhody než u zdravých jedinců. Existuje ale varovný signál, který může pacientům zachránit život.
Když cévy nefungují správně
Studie provedená u pacientů postižených psoriázou dokázala, že se u nich vyskytuje v mnohem vyšší míře erektilní dysfunkce, tedy problém s dosažením či udržením erekce. Tato porucha poměrně často postihuje muže vyššího věku. Důvodem jsou "špatné" cévy. A pacienty s lupénkou postihují cévní problémy, jako je kornatění tepen neboli ateroskleróza, častěji.
Pokud tedy muži s lupénkou trpí erektilní dysfunkcí, je to varovný signál, že kromě kůže jsou v ohrožení také srdce a mozek. Vyskytnout se tak může nejen porucha erekce, ale i mozková příhoda neboli mrtvice či neméně obávaný infarkt myokardu.
Lékař pomůže odhalit rizika
Jste muž a trpíte psoriázou? Nepodceňujte výše uvedený příznak. Odhalení tohoto problému vám může pomoci zavčas předejít infarktu či mrtvici, které by na vás jinak mohly čekat. Nezdráhejte proto i s takto choulostivým tématem navštívit lékaře, který určí vhodná vyšetření ke zjištění, zda právě vy nepatříte do rizikové skupiny.
Svědění je častým příznakem celé řady kožních onemocnění, psoriázu nevyjímaje. Je tak běžné, až se zdá skoro nemožné, že ani lékaři nemají na tomto poli zcela jasno.
Už několik let se ukazuje, že lupénka způsobuje nejen problémy na kůži, ale i spoustu dalších přidružených onemocnění. Mezi ně může patřit i srdeční infarkt či mozková mrtvice. Pro lepší péči o pacienty a hlavně prevenci často závažných problémů je důležité znát všechny vlivy lupénky na celkový zdravotní stav. Vědci na Pensylvánské univerzitě se zaměřili na spojení lupénky a vysokého krevního tlaku.
Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Zima je pro pokožku velice zátěžovým obdobím – a to zdaleka nejen pro nemocné s lupénkou neboli psoriázou. Péče o kůži v zimě je pro lidi s normálním typem pleti důležitá. Pro lidi s lupénkou je ale naprosto nezbytná. Jenže aby taková péče byla pro tuto skupinu lidí přínosem a ne problémem, je třeba používat odpovídající hydratační a regenerační prostředky. Čeho si tedy při výběru všímat a kde vůbec hledat?
Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?