Novinky - psoriáza

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...

kdo to neví, tomu by se mohlo hodit pár tipů.

  • Tip číslo 1: rychlá vlažná sprcha
    Pokožce spíše než dlouhé namáčení se ve vaně s horkou vodou udělá dobře krátká vlažná sprcha. Nejlepší je se v zimě sprchovat pokud možno jednou denně, aby se předešlo zbytečnému vysušování pokožky. A žádné zbytečné drhnutí pokožky. Zbytečně ji to podráždí, což není u lupénky žádoucí. Používání mýdel pro citlivou pokožku má být samozřejmostí.
  • Tip číslo 2: zvlhčovat, zvlhčovat a zvlhčovat
    A nejvhodnější doba je právě po sprchování. Čím rychleji a dříve se krém dostane na pokožku, tím více zabrání jejímu dalšímu vysoušení. Úplně nejlepší zvlhčovač pokožky je obyčejná vazelína. Málokdo ji ale kvůli její mastnotě používá. Přitom by stačilo vzít si staré pyžamo a ona se za hodinu či dvě úplně vstřebá.
  • Tip číslo 3: když je málo slunce, nahraďte ho fototerapií
    Princip fototerapie je jednoduchý. UV záření zpomaluje rychlý růst kožních buněk, které se oproti zdravé pokožce obnovují až čtyřikrát rychleji. Nevýhodou bohužel je, že je třeba více sezení. Ke zvýšení účinku se používaly tzv. psoraleny, které zvyšují citlivost pokožky vůči UVA záření. Od nich se ale postupně upouští a využívá se UVB záření, které je na lupénku účinnější.
  • Tip číslo 4: v zimě je nejlepší doba na úpravu léků
    V zimě se lupénka zhoršuje nejčastěji. Proto je právě zimní období nejvhodnější k tomu, aby lékař posoudil, zda užívané léky opravdu fungují. A pokud ne, dávku upraví či léky změní.
  • Tip číslo 5: vyvarovat se stresu
    Stres hraje v tomto kožním onemocnění také významnou roli. A pozor, nemusí to být jen psychický stres. Existuje i stres fyzický. Je důležité žít zdravě, sportovat a dělat všechno možné, co stresu zabrání. Až už je to meditace, cvičení jógy, zpívání, nebo cokoli jiného. Pomoci mohou i alternativní metody, jako například akupresura či akupunktura.
(jas)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3433 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Svědí mě kůže k zešílení…

Svědí mě kůže k zešílení…

Svědění je častým příznakem celé řady kožních onemocnění, psoriázu nevyjímaje. Je tak běžné, až se zdá skoro nemožné, že ani lékaři nemají na tomto poli zcela jasno.
16. 9. 2009 Psoriáza
Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
Inzerce: