Novinky - psoriáza

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Lupénka představuje dlouhodobé kožní onemocnění vyžadující speciální léčbu a dohled zkušeného dermatologa. Úpravou životního stylu však můžeme k příznivému ovlivnění průběhu choroby přispět i my. Přinášíme proto několik doporučení, díky kterým snížíte nebezpečí vzplanutí psoriázy na minimum.

  1. Dostatek vody – Udržujte svou kůži hydratovanou. Využijte masti, krémy nebo oleje. Výhodný je rovněž zvlhčovač vzduchu. Suchá kůže obvykle vede ke zhoršení příznaků onemocnění.
  2. Každodenní péče – Pečujte důkladně o svou pokožku, nehty i vlasy. Šetrná manikúra, užívání šampónu určeného pro nemocné s lupénkou a péče o pokožku s využitím vhodných léčivých a koupelových přípravků by se měly stát zaběhlou rutinou.
  3. Pozor na mráz – Pokud je to jen trochu možné, vyhýbejte se delšímu pobytu v chladném a suchém klimatu. Takové podmínky kůži neprospívají.
  4. Zákeřné léky – Vyhněte se užívání léků, které mohou způsobit vzplanutí onemocnění. Mezi takové patří zejména některé kardiologické či psychiatrické medikamenty. Proto by o vašem kožním onemocnění měl vždy vědět i lékař jiného oboru.
  5. Neporušená kůže – Předejděte narušení pokožky, které může být příčinou nových projevů lupénky. Buďte proto opatrní při holení, snižte riziko pobodání hmyzem, vyhněte se tetování a akupunktuře.
  6. Léčivé paprsky – Opalujte se, ale s mírou. Krátkodobé působení ultrafialového záření má na průběh psoriázy prokazatelně pozitivní účinek. Oproti tomu dlouhodobé slunění vedoucí k popálení kůže je naopak nežádoucí.
  7. Méně stresu – Zredukujte působení stresu. Duševní rozpoložení má u řady nemocných s lupénkou vliv na aktivitu onemocnění. Pokud se nelze vyhnout stresovým situacím, je vhodné osvojit si některou z relaxačních technik, kupříkladu klidné a hluboké dýchání.
  8. Žijte zdravěji – Vyhněte se alkoholu. Ten nejenže zhoršuje průběh psoriázy, ale může také nepříznivě reagovat s užívanými léky. Podobně ani kouření kůži trpící lupénkou neprospívá.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(4170 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!
18. 4. 2013 Psoriáza
Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Kde se tyto diagnózy objevují ruku v ruce a kde se jen náhodně potkávají? To může být různé. Ovšem jednu věc víme jistě: oba tyto problémy mají účinná řešení.
6. 10. 2020 Psoriáza
Lupénka umí rozbouřit psychiku. Jak se vyrovnat s dopady nemoci?

Lupénka umí rozbouřit psychiku. Jak se vyrovnat s dopady nemoci?

S tělesným nepohodlím, které s sebou přináší psoriáza neboli lupénka, se mnoho pacientů brzy sžije. Horší to bývá s psychikou. Záporné reakce okolí, zhoršení vztahů i narušené vnímání sebe samých – jak to všechno zvládnout?
23. 2. 2017 Psoriáza
S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
19. 5. 2014 Psoriáza
Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
29. 4. 2010 Psoriáza
Inzerce: