Novinky - psoriáza

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Psoriáza je autoimunitní choroba, která způsobuje zvýšené olupování kůže. Pokud vás svědí oblast okolo uší nebo zvukovod, možná trpíte ušní formou lupénky. I s tou lze bojovat.

Častější, než si myslíte

U pacientů s psoriázou bývá oblast uší zasažena až v 18 % případů. Mezi příznaky patří:

  • malé nebo i rozsáhlé okrsky podrážděné pokožky, které se jen obtížně hojí,
  • suchá či popraskaná kůže okolo uší a v uších, která snadno krvácí,
  • dočasná ztráta sluchu kvůli nahromadění odloupané kůže a mazu ve zvukovodu (tzv. zátka).

Lupénka se může šířit i dále na obličej. Kromě uší postihuje nezřídka také okolí očí, úst a nosu. Někteří pacienti pozorují i změny na sliznici dutiny ústní.

Svědí mě uši!

Svěříte-li se se svým problémem praktickému lékaři, pravděpodobně vás pošle na kožní. Existuje celá řada léčebných postupů, které by měly stav suché pokožky postižené lupénkou zlepšit. V lékárnách jsou dostupné sady, které umožňují vstříknutí malého množství teplé vody do zvukovodu, čímž se ucho očistí. Následně je vhodné na vnější oblast ucha nanést jojobový nebo olivový olej. Pokud nemoc dospěla do stadia, kdy je ušní kanál blokován zátkou, lékař často přistoupí k ručnímu odstranění nečistot. Nikdy se nepokoušejte o očistu vnitřku ucha sami – mohli byste si protrhnout ušní bubínek. Existuje také celá řada léčebných mastí steroidní či nesteroidní povahy. Tyto léky snižují dělení buněk kůže a zmírňují probíhající zánět. Užívají se lokálně a měly by ulevit od bolesti a svědění.

Křehké příměří 

Lupénka je chronické onemocnění, které zatím stále neumíme vyléčit. Jsou období, kdy je stav kůže lepší, a kdy se naopak zhoršuje. Mnoho pacientů časem vypozoruje, co situaci negativně ovlivňuje – může jít o alkohol, určité léky, počasí nebo i stres. Pak je lepší se těmto „spouštěčům“ důsledně vyhýbat.

(brbr)

Zdroj: 
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(3824 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Psoriáza neboli lupénka postihuje především kůži. Při léčbě se využívají různé masti, gely, mléka, ale také kortikosteroidy, fototerapie a v poslední době i cílená léčba. Máte-li méně závažné projevy, pak můžete vyzkoušet i tzv. „domácí“ přípravky. Jaké to jsou?
11. 11. 2013 Psoriáza
Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Na účet kouření lze připsat další nemoc – lupénku. Vědci z USA zjistili, že kouření zvyšuje riziko rozvoje lupénky a že čím silnější kuřáci, tím větší riziko. Navíc tato zvýšená pravděpodobnost klesá až mnoho let po poslední vykouřené cigaretě.
11. 7. 2010 Psoriáza
Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zatěžuje pacienty nejen nepříjemným vzhledem kůže, ale i dalšími komplikacemi, například depresemi. Jednou z méně častých komplikací této nemoci je i vyšší riziko výskytu rakoviny.
1. 9. 2011 Psoriáza
 Spojte se se svým dermatologem a zatočte s lupénkou

Spojte se se svým dermatologem a zatočte s lupénkou

Vaším nejsilnějším spojencem v bitvě s onemocněním zvaným psoriáza neboli lupénka by měl být váš dermatolog. Lékaři vám totiž mohou nabídnout více léčebných možností přímo „na míru“.
5. 10. 2009 Psoriáza
Inzerce: