Novinky - psoriáza

Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Zima je pro pokožku velice zátěžovým obdobím – a to zdaleka nejen pro nemocné s lupénkou neboli psoriázou. Péče o kůži v zimě je pro lidi s normálním typem pleti důležitá. Pro lidi s lupénkou je ale naprosto nezbytná. Jenže aby taková péče byla pro tuto skupinu lidí přínosem a ne problémem, je třeba používat odpovídající hydratační a regenerační prostředky. Čeho si tedy při výběru všímat a kde vůbec hledat?

Podoby a formy kosmetiky

Hydratační a zvláčňující péče o pokožku pomáhá omezovat zarudnutí, svědění a pomáhá ji i hojit. Každý typ kosmetiky má svá specifika. Podle podoby a formy můžeme kosmetické prostředky rozdělit do několika skupin:

  1. Mléka a krémy. Obsahují více vody a alkoholů než olejů. Jejich zvlhčující účinek je nejmenší ze všech skupin. Pro lidi s lupénkou jsou spíše nevhodné a v zimě obzvlášť.
  2. Mastičky. Obsahují více olejů než vody. Mají nejhutnější konzistenci. Při použití většinou stačí menší množství přípravku, což je z hlediska vaší peněženky určitě dobrá zpráva. V porovnání se stejným množstvím krému vám vydrží déle. Mají nejlepší zvláčňující účinky a pro nemocné s psoriázou jsou ideální volbou. Jejich použití je mohutně doporučováno zejména v zimě. Jejich klad může být ale zároveň jejich záporem. Některým lidem může jejich přílišná mastnost vadit.
  3. Oleje. Název této skupiny přípravků prozrazuje jejich složení. Jejich zvláčňující účinek je vysoký. Doporučují se ale spíše do koupelí nebo v kombinaci s jiným přípravkem. Pro běžné užití mají ale jeden velký nedostatek. Mohou zanechávat mastné skvrny na oblečení.

Vždy prostudujte složení!

Je velice důležité vědět, které přísady máte hledat. Výrobce má povinnost složení vždy uvést. Ingredience, které jsou při boji s lupénkou přínosné, jsou:

  • bambucké máslo,
  • aloe vera,
  • glycerin,
  • lanolin,
  • včelí vosk,
  • petrolej,
  • různé typy olejů – zeleninové, minerální,
  • vitamíny.

Existuje ale i několik přísad, kterým je dobré se vyhnout, pokud trpíte psoriázou:

  • alkoholy,
  • vůně – zásadně se vyhýbejte jakékoliv parfémované kosmetice. Tyto látky kůži velice často dráždí stejně jako alkoholy.

Některé přísady mohou pomoci zmírňovat svědění. Jedná se spíše o ingredience přípravků z lékárny a léků na předpis:

  • oxid zinečnatý – zinková mast,
  • slabé steroidy – hydrokortizon,
  • kafr,
  • kapsicin, také jinak kapsaicin,
  • mentol.

Šest tipů pro vhodný výběr

  1. Látky označené jako přírodní nemusí být nutně šetrné k vaší pokožce.
  2. Hledejte výrobky označené „pro citlivou pleť“, ale i tak si vždy přečtěte složení.
  3. Pokud reklama slibuje zázračné účinky daného produktu, buďte ostražití! A pokud slibuje účinnost na široké spektrum potíží, je to ještě podezřelejší.
  4. Daný přípravek vždy nejprve vyzkoušejte na malém kousku kůže. Když vás nebude dráždit či vám jinak vadit, můžete ho zkusit nanést na větší plochy.
  5. Vyzkoušejte více přípravků a vyberte si ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.
  6. Ohledně svého výběru se poraďte se svým lékařem.

(ivh)

Zdroj:

National Psoriasis Foundation: Susan Tofte, M. S. F. N. P.: Skin Solutions: Caring for Psoriasis in the Winter (webcast), URL: www.youtube.com

Hodnocení článku:
(2661 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Každému člověku trpícímu lupénkou musí být léčba doslova sestavena na míru. V rámci hledání vhodné léčby může lékař přijít s návrhem vyzkoušet biologickou léčbu. O vhodnosti jejího výběru rozhoduje celá řada faktorů.
12. 9. 2018 Psoriáza
Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Terapie psoriázy prošla v posledních letech velkým rozvojem. Téměř každým rokem mají lékaři a jejich pacienti k dispozici nový lék či možnost jeho využití. A to je pro sedm a půl milionu lidí, kteří trpí právě tímto onemocněním, jistě dobrá zpráva.
2. 9. 2014 Psoriáza
Mýty a omyly o biologické léčbě

Mýty a omyly o biologické léčbě

V léčbě revmatických onemocnění jsou biologická léčiva (biologika) relativní novinkou, a tak z nich mohou stále mezi pacienty přetrvávat některé zbytečné obavy. Ty nejrozšířenější v podobě mýtů shrnujeme v následujícím textu.
10. 5. 2019 Psoriáza
Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Na účet kouření lze připsat další nemoc – lupénku. Vědci z USA zjistili, že kouření zvyšuje riziko rozvoje lupénky a že čím silnější kuřáci, tím větší riziko. Navíc tato zvýšená pravděpodobnost klesá až mnoho let po poslední vykouřené cigaretě.
11. 7. 2010 Psoriáza
Novoroční předsevzetí aneb Zdraví máme jen jedno

Novoroční předsevzetí aneb Zdraví máme jen jedno

Jaká předsevzetí do nového roku mohou pacientům s lupénkou pomoci zlepšit zdravotní stav? Všichni jsme se s tím setkali. Přiblíží se konec roku a my si jako o závod slibujeme, co všechno uděláme lépe než v roce předešlém. A minimálně prvních pár lednových dní nám verva do práce většinou vydrží...
4. 1. 2010 Psoriáza
Inzerce: