Novinky - psoriáza

Při lupénce může pomoci i propolis

Při lupénce může pomoci i propolis

Ač to zatím nebylo vědecky potvrzeno, mají někteří pacienti s lupénkou velmi dobré zkušenosti s propolisem.

Včelí tmel a balzamovací činidlo

Propolis je žlutavá až hnědavá pryskyřičná látka sloužící včelám jako stavební "lepidlo" a dezinfekce úlu včetně bezpečného "nabalzamování" živočichů uhynulých v úlu. Skládá se z asi 50 % z pryskyřičných látek, z asi 30 % ze včelího vosku a z přibližně 10 % z balzámů a éterických olejů a z pylu. Složení propolisu kolísá v závislosti na tom, kde a jak byl včelami vytvořen.

Propolis včera a dnes

Propolis je známý a užívaný léčebný prostředek odpradávna. Zmínky o jeho používání sahají do starého Egypta, kde se po vzoru včel používal k balzamování, starověkým Řekům pomáhal v léčbě abscesů a Asyřanům v léčbě nádorů a hojení ran. V současnosti se zevně i vnitřně doporučuje kromě kožních onemocnění a poruch při celé řadě chorob v podstatě "od hlavy k patě".

Propolis má následující pozitivní účinky:

  • antibakteriální
  • antivirové
  • protiplísňové
  • tlumí bolest
  • protizánětlivé
  • pomáhá při hojení ran

Propolis na kůži

V léčbě kůže včetně léčby lupénky se propolis užívá zevně, ve formě tinktury, masti nebo krému. Jelikož se jedná o včelí produkt s rizikem alergické reakce, zejména u osob alergických na včelí bodnutí nebo med a u alergiků celkově, než začnete propolis používat, je nutné provést jednoduchý TEST CITLIVOSTI:

Na zápěstí se 2 až 3 dny maže trocha propolisu. Pokud ošetřené místo nečervená, nesvědí, nepálí apod., lze ho používat.

Aplikace je snadná

Při lupénce se doporučuje aplikovat propolis v tenké vrstvě na postižená místa denně a po třech týdnech udělat týdenní přestávku. Lupénka při této léčbě ustupuje řádově měsíce. Vzhledem k proměnlivému složení propolisu je poměrně rizikové užívat ho vnitřně. V této souvislosti byly popsány závažné alergické reakce provázené krvácením do močových cest.

(zak)

Zdroj:
www.nlm.nih.gov
www.vcelarenihrou.cz
www.ceskymed.cz

Hodnocení článku:
(3149 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Slunce lupénce dobře slouží, ale špatně vládne

Slunce lupénce dobře slouží, ale špatně vládne

Málokdo z těch, kteří trpí těžkou formou lupénky, vystaví bez problémů svoji kůži sluníčku a zrakům ostatních na přeplněné pláži. UVB sluneční záření dokáže projevy psoriázy zlepšit.
20. 6. 2011 Psoriáza
Zapojte se do projektu Revma mapa – cílem je zlepšit péči o revmatiky

Zapojte se do projektu Revma mapa – cílem je zlepšit péči o revmatiky

V ČR trpí revmatoidní artritidou přes 85 000 lidí všech věkových kategorií. Pomocnou ruku nejen jim, ale i jejich rodinným příslušníkům již mnoho let mj. nabízí pacientská organizace Revma Liga ČR. Jedním z jejích počinů je i projekt Revma mapa, který má – jak už vyplývá z jeho názvu – zmapovat úroveň lékařské péče o revmatiky, ale také pomoci ji v mnoha ohledech zlepšit.  
30. 11. 2020 Psoriáza
Lupénka není ekzém!

Lupénka není ekzém!

Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním dětského věku. Existuje ale celá řada podobných chorob, které se na první pohled mohou jevit stejně a být tedy s ekzémem zaměněny.
2. 7. 2009 Psoriáza
Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Psoriáza neboli česky lupénka patří mezi častá autoimunitní onemocnění. Je velmi často spojena i s dalšími nemocemi a mezi velmi častou komplikaci patří i vznik cukrovky. Jak je ale toto riziko velké?
4. 5. 2009 Psoriáza
Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Psoriáza neboli lupénka postihuje především kůži. Při léčbě se využívají různé masti, gely, mléka, ale také kortikosteroidy, fototerapie a v poslední době i cílená léčba. Máte-li méně závažné projevy, pak můžete vyzkoušet i tzv. „domácí“ přípravky. Jaké to jsou?
11. 11. 2013 Psoriáza
Inzerce: