Novinky - psoriáza

Při lupénce může pomoci i propolis

Při lupénce může pomoci i propolis

Ač to zatím nebylo vědecky potvrzeno, mají někteří pacienti s lupénkou velmi dobré zkušenosti s propolisem.

Včelí tmel a balzamovací činidlo

Propolis je žlutavá až hnědavá pryskyřičná látka sloužící včelám jako stavební "lepidlo" a dezinfekce úlu včetně bezpečného "nabalzamování" živočichů uhynulých v úlu. Skládá se z asi 50 % z pryskyřičných látek, z asi 30 % ze včelího vosku a z přibližně 10 % z balzámů a éterických olejů a z pylu. Složení propolisu kolísá v závislosti na tom, kde a jak byl včelami vytvořen.

Propolis včera a dnes

Propolis je známý a užívaný léčebný prostředek odpradávna. Zmínky o jeho používání sahají do starého Egypta, kde se po vzoru včel používal k balzamování, starověkým Řekům pomáhal v léčbě abscesů a Asyřanům v léčbě nádorů a hojení ran. V současnosti se zevně i vnitřně doporučuje kromě kožních onemocnění a poruch při celé řadě chorob v podstatě "od hlavy k patě".

Propolis má následující pozitivní účinky:

  • antibakteriální
  • antivirové
  • protiplísňové
  • tlumí bolest
  • protizánětlivé
  • pomáhá při hojení ran

Propolis na kůži

V léčbě kůže včetně léčby lupénky se propolis užívá zevně, ve formě tinktury, masti nebo krému. Jelikož se jedná o včelí produkt s rizikem alergické reakce, zejména u osob alergických na včelí bodnutí nebo med a u alergiků celkově, než začnete propolis používat, je nutné provést jednoduchý TEST CITLIVOSTI:

Na zápěstí se 2 až 3 dny maže trocha propolisu. Pokud ošetřené místo nečervená, nesvědí, nepálí apod., lze ho používat.

Aplikace je snadná

Při lupénce se doporučuje aplikovat propolis v tenké vrstvě na postižená místa denně a po třech týdnech udělat týdenní přestávku. Lupénka při této léčbě ustupuje řádově měsíce. Vzhledem k proměnlivému složení propolisu je poměrně rizikové užívat ho vnitřně. V této souvislosti byly popsány závažné alergické reakce provázené krvácením do močových cest.

(zak)

Zdroj:
www.nlm.nih.gov
www.vcelarenihrou.cz
www.ceskymed.cz

Hodnocení článku:
(2876 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Chronický zánět kloubů a páteře je jednou z nejčastějších komplikací lupénky. Někdy dokonce přichází dříve, než se lupénka projeví na kůži, ale zpravidla zůstává navždy. Co se při něm v kloubech děje a proč to tak bolí?
5. 4. 2019 Psoriáza
Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka se řadí mezi nejčastější chronická nevyléčitelná onemocnění. Víte, že lázeňská léčba je účinným nástrojem k omezení příznaků nemoci? V článku se mj. dozvíte, jaké konkrétní procedury jsou vhodné pro psoriatiky a také do jaké míry pacientům pomáhá pobyt u moře.
8. 10. 2019 Psoriáza
Mýty a omyly o biologické léčbě

Mýty a omyly o biologické léčbě

V léčbě revmatických onemocnění jsou biologická léčiva (biologika) relativní novinkou, a tak z nich mohou stále mezi pacienty přetrvávat některé zbytečné obavy. Ty nejrozšířenější v podobě mýtů shrnujeme v následujícím textu.
10. 5. 2019 Psoriáza
Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
29. 4. 2010 Psoriáza
Co má společného alergie s autoimunitním onemocněním?

Co má společného alergie s autoimunitním onemocněním?

V případě alergie i autoimunitního onemocnění se jedná o nepřiměřenou reakci imunity na určitý podnět. V prvním případě vnější, v druhé vnitřní. Co to znamená pro jejich diagnózu a léčbu?
20. 7. 2019 Psoriáza
Inzerce: