Novinky - psoriáza

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Návštěva u lékaře probíhá často velmi hekticky. Spousta nových informací, nedostatek času a člověk ani neví jak a už stojí ve dveřích a loučí se se sestřičkou. Abyste se dozvěděli opravdu vše, co vás o lupénce zajímá, raději se předem připravte. S výběrem vhodných otázek pomohou následující řádky.

Internet není vševědoucí

Ačkoliv je dnes díky internetu přístup k informacím mnohem snazší než v minulosti, otázky týkající se našeho zdraví bychom měli vždy konzultovat s lékařem. Jen ten je totiž obeznámen se všemi souvislostmi, které z našeho onemocnění tvoří unikát. Tím, že pochopíme principy své choroby a poznáme možnosti její léčby, znásobíme šance na zlepšení jejího průběhu.

Vy máte nemoc, vy se ptejte

Chcete-li si o lupénce vytvořit ucelený obrázek, nebojte se svého lékaře důkladně vyzpovídat. Otázky, které by vám měl umět zodpovědět, mohou vypadat následovně:

  1. Jaký je váš přístup k léčbě psoriázy?
  2. Jaký léčebný plán jste zvolil v mém případě?
  3. Jak závažnou formu lupénky mám?
  4. Jaký je přínos léků, které užívám?
  5. Hrozí nějaké nežádoucí účinky léčby?
  6. Pomůže mi biologická léčba?
  7. Čím mohu já sám přispět ke zlepšení svého zdravotního stavu?
  8. Měl bych navštívit nějakého dalšího odborníka, kupříkladu psychologa?
  9. Existují kromě léků nějaké další léčebné postupy, které by mi mohly být k užitku?

Odpovědi na výše zmíněné otázky by vám měly mimo jiné pomoci lépe se zorientovat v množství léků, které máte předepsány. Měli byste také lépe rozpoznat nežádoucí účinky, které mohou jejich užívání doprovázet, a rychleji na ně zareagovat. Povědomí o tom, že existují ještě další možnosti terapie v případě, že by aktuální léčba takzvaně nezabrala, je jistě také uklidňující.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2465 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Zkroťte stres a půl vítězství nad lupénkou je vaše!

Zkroťte stres a půl vítězství nad lupénkou je vaše!

Psoriáza je onemocnění s velice nepříjemnými projevy – počínaje svěděním a konče různě velkými hnědočervenými šupinatými ložisky. To vše samozřejmě psoriatikům v mnoha směrech komplikuje normální život. A asi nejvíce trpí psychika.
26. 1. 2015 Psoriáza
Hlavně neztrácejte naději!

Hlavně neztrácejte naději!

Lester Motes Triana je jedním z pacientů, kteří biologické léčbě vděčí za mnoho. V jeho případě ale úspěchu předcházela dlouhá a těžká cesta s nejistým koncem. Je inspirací pro všechny pacienty s psoriatickou artritidou, že vytrvalost v boji za účinnou léčbu se vyplatí!
21. 6. 2019 Psoriáza
Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.
2. 10. 2013 Psoriáza
Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Na účet kouření lze připsat další nemoc – lupénku. Vědci z USA zjistili, že kouření zvyšuje riziko rozvoje lupénky a že čím silnější kuřáci, tím větší riziko. Navíc tato zvýšená pravděpodobnost klesá až mnoho let po poslední vykouřené cigaretě.
11. 7. 2010 Psoriáza
Zapojte se do projektu Revma mapa – cílem je zlepšit péči o revmatiky

Zapojte se do projektu Revma mapa – cílem je zlepšit péči o revmatiky

V ČR trpí revmatoidní artritidou přes 85 000 lidí všech věkových kategorií. Pomocnou ruku nejen jim, ale i jejich rodinným příslušníkům již mnoho let mj. nabízí pacientská organizace Revma Liga ČR. Jedním z jejích počinů je i projekt Revma mapa, který má – jak už vyplývá z jeho názvu – zmapovat úroveň lékařské péče o revmatiky, ale také pomoci ji v mnoha ohledech zlepšit.  
30. 11. 2020 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Inzerce: