V případě těchto dvou chorob opravdu platí, že vše souvisí se vším. Psoriatická artritida je forma postižení kloubů, která sužuje některé lidi s lupénkou.
Umí potrápit
hlavními příznaky psoriatické artritidy jsou bolesti kloubů, ztuhlost a otoky
obtíže mohou postihnout kteroukoliv část těla, včetně konečků prstů a páteře
intenzita postižení se může lišit – od relativně lehčích až po velmi těžké problémy
u psoriatické artritidy, stejně tak jako u lupénky, se mohou střídat aktivní období (vzplanutí nemoci) s jejím zmírněním či ústupem (remisí)
zatím neexistuje léčba, která by psoriatickou artritidu zcela vyléčila, je ale k dispozici celá řada léků, které pomáhají udržet nemoc pod kontrolou a zabránit poškození kloubů; bez léčby může vést tato artritida i k těžké invaliditě
Kdy se psoriatická artritida objevuje?
Onemocnění vzniká, když imunitní systém začíná napadat zdravé buňky a tkáně vlastního těla. Nadměrná imunitní odpověď je příčinou nejen kožních změn a tvorby šupinek, ale i zánětu v kloubech. Není zcela jasné, proč se imunitní systém obrací proti zdravým tkáním, ale pravděpodobně hraje roli dědičnost i prostředí. U řady lidí s psoriatickou artritidou se objevila lupénka nebo postižení kloubů v rodině. Byly nalezeny i některé geny, které s rozvojem psoriatické artritidy souvisí. Nemoc může být u lidí, kteří k ní mají dispozice, spuštěna úrazem nebo infekcí.
V ohrožení
Některé faktory mohou zvýšit riziko, že se psoriatická artritida objeví právě u vás. Které to jsou?
Lupénka neboli psoriáza. Projevuje se červenými skvrnkami na kůži s bílými šupinami a představuje nejvýznamnější rizikový faktor rozvoje psoriatické artritidy. Nejvíce ohroženi jsou jedinci, u kterých se psoriatické změny objevily i na nehtech.
Rodinná zátěž. Řada lidí s tímto kloubním onemocněním má sourozence nebo rodiče, kteří se potýkají se stejným problémem.
Věk. Přestože psoriatickou artritidou může onemocnět každý, objevuje se nejčastěji u lidí mezi 30. a 50. rokem věku.
Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.
Lupénka je v našich končinách poměrně časté onemocnění. Bez léčby se ale zhojí jen velice zřídka. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco jiného než klasické pobyty u moře a masti, vyzkoušejte biologickou léčbu.
Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
Lupénka patří mezi chronická onemocnění, jejichž průběh a závažnost projevů jsou ovlivňovány vnějšími podmínkami. K těm, které můžeme jen obtížně eliminovat a bránit se jim, patří mimo jiné počasí. Zde je několik tipů, jak přežít zimní měsíce, aniž by se vaše onemocnění příliš zhoršilo.
Pokud trpíte lupénkou, jistě jste si povšimli změny projevů onemocnění v průběhu jara a léta. Lékaři věří, že zlepšení stavu nastává v důsledku působení UV záření na kůži, které tlumí proces dělení kožních buněk.