V případě těchto dvou chorob opravdu platí, že vše souvisí se vším. Psoriatická artritida je forma postižení kloubů, která sužuje některé lidi s lupénkou.
Umí potrápit
hlavními příznaky psoriatické artritidy jsou bolesti kloubů, ztuhlost a otoky
obtíže mohou postihnout kteroukoliv část těla, včetně konečků prstů a páteře
intenzita postižení se může lišit – od relativně lehčích až po velmi těžké problémy
u psoriatické artritidy, stejně tak jako u lupénky, se mohou střídat aktivní období (vzplanutí nemoci) s jejím zmírněním či ústupem (remisí)
zatím neexistuje léčba, která by psoriatickou artritidu zcela vyléčila, je ale k dispozici celá řada léků, které pomáhají udržet nemoc pod kontrolou a zabránit poškození kloubů; bez léčby může vést tato artritida i k těžké invaliditě
Kdy se psoriatická artritida objevuje?
Onemocnění vzniká, když imunitní systém začíná napadat zdravé buňky a tkáně vlastního těla. Nadměrná imunitní odpověď je příčinou nejen kožních změn a tvorby šupinek, ale i zánětu v kloubech. Není zcela jasné, proč se imunitní systém obrací proti zdravým tkáním, ale pravděpodobně hraje roli dědičnost i prostředí. U řady lidí s psoriatickou artritidou se objevila lupénka nebo postižení kloubů v rodině. Byly nalezeny i některé geny, které s rozvojem psoriatické artritidy souvisí. Nemoc může být u lidí, kteří k ní mají dispozice, spuštěna úrazem nebo infekcí.
V ohrožení
Některé faktory mohou zvýšit riziko, že se psoriatická artritida objeví právě u vás. Které to jsou?
Lupénka neboli psoriáza. Projevuje se červenými skvrnkami na kůži s bílými šupinami a představuje nejvýznamnější rizikový faktor rozvoje psoriatické artritidy. Nejvíce ohroženi jsou jedinci, u kterých se psoriatické změny objevily i na nehtech.
Rodinná zátěž. Řada lidí s tímto kloubním onemocněním má sourozence nebo rodiče, kteří se potýkají se stejným problémem.
Věk. Přestože psoriatickou artritidou může onemocnět každý, objevuje se nejčastěji u lidí mezi 30. a 50. rokem věku.
Pokud si myslíte, že nemáte právo rozhodovat o své léčbě, mýlíte se. Každý nemocný má mít aktivní podíl na výběru a průběhu své terapie. A není to jen otázka zvyklostí – je to dokonce zakotveno v zákoně.
Soupeřit s psoriázou o každý centimetr kůže je obtížné a únavné. Jenže nezbývá než vytrvat a hledat tak dlouho, až některý z postupů opravdu zabere. Lupénka je sice nevyléčitelné onemocnění, existuje však celá řada léků, které její příznaky úspěšně potlačují.
Lupénka neboli psoriáza je chronické kožní onemocnění a podle svého rozsahu zasahuje do běžných aktivit svých nositelů. Možná se i vy ptáte na řadu otázek spojených s touto nemocí. Přinášíme odpovědi na 6 nejčastějších.
Pod pojmem lupénka si většinou představíme pouze suchou, šupinatou kůži. Toto onemocnění se ale může projevit i v podobě postižení kloubů, a to i bez kožních příznaků. Onemocnění kloubů v rámci lupénky je chronické a zánětlivé a postihuje až čtyřicet psoriatiků ze sta.
Při biologické léčbě dochází k regulaci imunitního systému, a proto musí každý pacient, který je jejím potencionálním kandidátem, postoupit podrobná vyšetření odhalující probíhající infekce a zhodnocení rizik zhoršení probíhajících onemocnění. O jaká vyšetření se jedná?
Lester Motes Triana je jedním z pacientů, kteří biologické léčbě vděčí za mnoho. V jeho případě ale úspěchu předcházela dlouhá a těžká cesta s nejistým koncem. Je inspirací pro všechny pacienty s psoriatickou artritidou, že vytrvalost v boji za účinnou léčbu se vyplatí!