Novinky - psoriáza

Léčba lupénky je bezpečná i u dětských pacientů

Léčba lupénky je bezpečná i u dětských pacientů

Lupénka je onemocnění, které podstatně ovlivňuje kvalitu a prožívání života. Platí to nejen pro dospělé, ale i pro děti. Ani jim se tato nemoc imunity nevyhýbá.

A navíc se dotýká nejen fyzického těla v podobě nepříjemných viditelných změn na kůži, ale i křehkých dětských emocí. Nezanedbatelné dopady má i na sociální život.

Léčba, i když nikoli stoprocentní, existuje. O jejím výběru rozhoduje lékař vždy podle stupně rozvinutosti onemocnění, jeho rozsahu a rozložení po těle, ale také podle přítomnosti možných komplikací lupénky. Tou může být například lupénkové (psoriatické) postižení kloubů.

Většina dětských onemocnění lupénkou je mírná a dá se zvládat místní léčbou. Tato léčba působí jen v kůži. Naprostá menšina dětí má spíše rychle se zhoršující formu lupénky a ta vyžaduje léčbu systémovou. To znamená, že je léčena léky, které se podávají ústy. Tyto léky usměrňují přehnanou aktivitu imunity v celém těle.

Díky mastičkám v roli outsidera?

Lokální (místní) terapie jedním prostředkem (monoterapie) je účinná spíše u lehčích nebo středních forem nemoci, když je lupénka ohraničená menšími tělesnými plochami. U dospívajících je důležité, zda při léčbě chtějí, nebo nechtějí spolupracovat.

Proto jsou pro ně nejvhodnější takové lékové formy, které jim nevadí při soužití v kolektivu. Jen tak se nebudou bránit léčbě. Proto např. silně mastící mazání je používáno spíše v nočních hodinách, kosmeticky lépe přijatelné lehčí krémy a ošetřující prostředky jsou vhodnější pro denní používání a podobně.

Místní kortikosteroidy u dětí a mladých lidí – není důvod k obavám

Kortikosteroidní léky (masti) zůstávají stále v čele účinnosti léčby lupénky, a to pro všechny dětské věkové skupiny. Kortikosteroidní masti jsou léky tlumící zánětlivou aktivitu v kůži. Jsou kůží dobře tolerované a bezpečné, což prokázaly mnohé studie.

Kombinace s jinými léky snižují možné nežádoucí účinky kortikosteroidních mastí

Pro bezpečnost a účinnost léčby kortikosteroidními místními přípravky je třeba dbát některých zásad. Při dlouhodobém užívání vyšších dávek (silnějších mastí) nebo potírání velkých ploch těla může docházet k nepříznivému působení a tím je utlumení aktivity nadledvin.

Při používání kortikosteroidů je vhodné dodržovat následující rady:
  • vyhnout se dlouhodobému podání vyšších dávek kortikoidních prostředků
  • používat spíše šetrné kortikosteroidy
  • častěji využívat také další lokální prostředky pro léčbu lupénky na jiném základě (např. antralin, kalcipoetrin a lokální kalcineurinové inhibitory).
www.revmaticke-nemoci.cz/lecba

Všechny tyto léčebné možnosti jsou na rozhodnutí lékaře, který pečuje o lupénku vašeho dítěte. Je ale dobré o těchto pravidlech a možnostech léčby vědět a vždy je nejpřínosnější aktivně spolupracovat s lékařem a ptát se na možnosti a varianty léčby.

Učíte tím svoje dítě příkladem i aktivnímu postoji k jeho nemoci, který je důležitým faktorem v léčení tohoto trochu záhadného nemocnění imunity.

(jnl)

Zdroj: www.medscape.com/viewarticle/575279

Hodnocení článku:
(5538 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Předsevzetí si dávejte po celý rok

Předsevzetí si dávejte po celý rok

Se začátkem nového kalendářního roku nastává i doba, kdy si lidé slibují, že v následujících měsících od základu změní svůj život: přestanou kouřit, začnou cvičit, zapracují na sobě. Ta se ale nemusí (a neměla by) týkat právě jen prvních několika dnů či týdnů. Zkuste si dát taková, abyste je byli schopni dodržet. A ohlížejte se i na svůj zdravotní stav.
23. 1. 2011 Psoriáza
Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.
2. 10. 2013 Psoriáza
Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Psoriáza patří mezi jedno z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění. Zcela vyléčit ji lékaři zatím neumí a i původci vzniku zůstávají u některých postižených tak trochu záhadou.
30. 11. 2015 Psoriáza
Když psoriáza opravdu svědí…

Když psoriáza opravdu svědí…

Asi víte, že když vás něco zasvědí, nejde to jinak, než si místo podrbat. Co ale dělat, když potíže naberou na obrátkách a škrábání nepomáhá, spíše právě naopak?
13. 8. 2013 Psoriáza
Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Inzerce: