Novinky - psoriáza

Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Není to tak dávno, co se u pacientů s lupénkou začala využívat nová léčebná možnost – laser. Lasery, které vysílají světlo ve vlnové délce od ultrafialového k infračervenému, mají v dermatologii obecně široké využití, ovšem pro lupénku je jejich využití naopak vysoce specifické.

V tomto případě je totiž nejvýhodnější pouze spektrum ultrafialového záření.

Lasery – znáte je?

Slovo LASER vzniklo z prvních písmen anglických slov Light Amplified by Stimulated Emission of Radiation, což můžeme přeložit jako zesilování světla stimulovanou emisí záření. V jednodušším vysvětlení se jedná o optický zdroj světla, které je vyzařováno formou úzkého svazku.

Trocha historie…

První funkční laser byl vyvinut již v roce 1960 za použití krystalu rubínu. A hned v roce 1964 dokonce tři vědci obdrželi za zásadní výzkum v oboru kvantové elektroniky na principu laserů Nobelovu cenu za fyziku.

Co se týče využití laseru v medicíně, ani tady vědci nelenili. Od roku 1963 zavedli jeho používání na poli očního lékařství, a proto v dnešní době slaví medicína úspěchy například při terapii zeleného zákalu nebo diabetické retinopatie.

Nové lasery léčí lupénku třikrát rychleji

Pro léčbu psoriázy nebo také vitiliga (výpadky pigmentu) se využívají tzv. excimerové lasery. Již o tom minulém, XTRAC Ultra, se mluvilo jako o nejpřesnějším, nejvýkonnějším a nejrychlejším. Ale v červnu 2009 se na trhu objevil XTRAC Velocity, který je dokonce ještě 3× rychlejší.

Pokrytí za pět minut

Tento laser dokáže pokrýt mnohem větší povrch kůže v průběhu léčebné aplikace – až ke 20 % tělesného povrchu během pěti minut. Pro srovnání, u ostatních laserů jsou to pouhá 2–4 % tělesného povrchu během stejného časového intervalu. Díky tomu může být laser pro pacienty s těžkou formou psoriázy vynikající alternativou k účinným lékům nebo celotělovému UV záření.

Jako pro pacienty pro vás může být potěšující fakt, že nový laser XTRAC Velocity dramaticky zkracuje čas léčby, zvyšuje velikost a množství lézí, které mohou být během sezení vyléčeny, a otvírá také novou léčebnou možnost pro řadu pacientů, pro které původní lasery vhodné nebyly. Pro lékaře je zase zajímavá skutečnost, že nový laser umožní aplikaci u téměř třiceti pacientů denně.

(pes)

Zdroj: www.bioopticsworld.com

Hodnocení článku:
(3438 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Opalování musí být bezpečné

Opalování musí být bezpečné

O bezpečném opalování toho bylo řečeno a napsáno už mnoho – nosit klobouk, brýle s UV filtrem, používat opalovací krém s ochranným faktorem. Přesto se například ve Velké Británii počet případů rakoviny kůže za poslední dvě desetiletí zdvojnásobil a každý rok jsou hlášeny tisíce nových případů.
26. 7. 2010 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Návštěva u lékaře probíhá často velmi hekticky. Spousta nových informací, nedostatek času a člověk ani neví jak a už stojí ve dveřích a loučí se se sestřičkou. Abyste se dozvěděli opravdu vše, co vás o lupénce zajímá, raději se předem připravte. S výběrem vhodných otázek pomohou následující řádky.
16. 6. 2014 Psoriáza
Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Psoriázu neboli lupénku lékaři bohužel stále neumějí vyléčit. Ale snaží se spolu s vědci, aby se to změnilo. Jakým směrem se ubírá výzkum a co je v léčbě nového?
8. 12. 2016 Psoriáza
Inzerce: