Novinky - psoriáza

Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Každému člověku trpícímu lupénkou musí být léčba doslova sestavena na míru. V rámci hledání vhodné léčby může lékař přijít s návrhem vyzkoušet biologickou léčbu. O vhodnosti jejího výběru rozhoduje celá řada faktorů.

Biologická léčiva (zkráceně biologika) využívají přirozené schopnosti naší imunity bojovat s nemocí, a proto obsahují látky podobné těm, které se v těle nacházejí a pracují ve prospěch imunitního systému, ovšem nejsou zastoupeny v takovém množství, aby dokázaly stimulovat imunitu nebo nemoc přímo potlačit. Léčba tak na rozdíl od klasické léčby cílí (odtud název cílená léčba) přímo na procesy zodpovědné za rozvoj a průběh nemoci.

Co ovlivňuje volbu?

To, zda lékař usoudí, že jste vhodným kandidátem pro tento druh léčby, závisí na:

  1. míře postižení kůže. Biologika jsou předepisována především pacientům se střední až závažnou plakovou lupénkou nebo psoriatickou artritidou. Tedy v případech, kdy je nemocí postiženo více než 3 %, respektive 10 % tělesného povrchu.
  2. vlivu nemoci na běžný život. I pacienti s menším postižením kůže mohou být vhodným příjemcem této léčby, pokud lupénka neúměrně omezuje kvalitu jejich života. Úkolem lékaře je, aby tuto situaci s nemocným probral a aby spolu zvážili výhody i rizika této volby. Jiným důvodem pro nasazení biologické léčby může být, že se u vás projevuje vysoká míra nežádoucích účinků klasické léčby.
  3. vašem aktuálním zdravotním stavu. Volba biologické léčby závisí i na celkovém zdravotním stavu nemocného a jeho zdravotní historii. Vzhledem k tomu, že léčba ovlivňuje imunitní systém, může dojít k rozvoji skrytých infekcí, jako například tuberkulózy. Léčba není dobrou volbou ani v situacích, kdy dochází k celkovému oslabení imunitního systému (například při infekci HIV nebo u osob, které prodělaly rakovinu).   
  4. způsobu podání léčiv. Biologika jsou do těla obvykle dodávána ve formě injekcí, a to buď do svalu, podkoží, nebo žíly. Tento způsob aplikace nemusí vyhovovat každému.

Nabídka biologické léčby

V biologické léčbě lupénky se v současnosti využívají látky regulující zánětlivé procesy tím, že omezují určité buněčné reakce, tzv. inhibitory:

  • tumor nekrotizujícího faktoru alfa,
  • interleukinu 12 i 23, nebo jen interleukinu 23,
  • interleukinu 17,
  • T buněk.

Tyto látky dokážou zasáhnout do zánětlivého cyklu, který je podstatou lupénky, a ovlivnit sled kroků vedoucí k imunitní reakci.

Biologická léčba dokáže být u určité skupiny nemocných velmi účinná, ale vzhledem ke složitému procesu její výroby se jedná o nákladnou léčbu, kterou zdravotní pojišťovna hradí jen za určitých podmínek a jen určitým pacientům. Na podrobnosti se neváhejte zeptat svého ošetřujícího lékaře.

(mpr)

Zdroje:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/features/biologics#1

https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/treatments/biologics

Hodnocení článku:
(3981 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Psoriáza je autoimunitní choroba, která způsobuje zvýšené olupování kůže. Pokud vás svědí oblast okolo uší nebo zvukovod, možná trpíte ušní formou lupénky. I s tou lze bojovat.
5. 5. 2023 Psoriáza
Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Ke vzniku psoriázy může vést více faktorů. Jedním z nich je i určitá genetická výbava, která rozvoj tohoto chronického onemocnění usnadňuje. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že náchylnost k lupénce, kterou máme uloženou v genech, není v historii lidstva žádnou novinkou.
11. 6. 2015 Psoriáza
Můžeme si volit léčbu sami?

Můžeme si volit léčbu sami?

Pokud si myslíte, že nemáte právo rozhodovat o své léčbě, mýlíte se. Každý nemocný má mít aktivní podíl na výběru a průběhu své terapie. A není to jen otázka zvyklostí – je to dokonce zakotveno v zákoně.
22. 3. 2018 Psoriáza
Léto s lupénkou? Obtíže zmírní i pobyt na zahradě!

Léto s lupénkou? Obtíže zmírní i pobyt na zahradě!

S příchodem léta dochází ke zmírnění obtíží u většiny lupénkářů. Příznaky onemocnění pomáhá utlumit pobyt na slunci, ale také prodyšné oblečení. Bonusem je pak blahodárné působení mořské soli při dovolené u moře. To ovšem není podmínkou.
17. 6. 2020 Psoriáza
Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...
1. 3. 2010 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Inzerce: