Novinky - psoriáza

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Koupání v solném roztoku z Mrtvého moře bohatém na hořčík zlepšuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje její hydrataci a tlumí zánět. To je závěr německo-švýcarské studie.



Již stovky let je znám příznivý účinek koupání v Mrtvém moři na řadu kožních onemocnění, například lupénku nebo ekzém. Obsah soli je zde 280 g/l, což je 8x více než v oceánu (35 g/l). Sůl Mrtvého moře je bohatá na hořčík, vápník, draslík a bromidy a chudá na sodík a karbonáty. Složení závisí mimo jiné na hloubce a vzdálenosti od přítoku řeky Jordán.

Blahodárný hořčík...

Hořčík (magnezium) je však stále nejvýrazněji zastoupeným iontem, jeho podíl činí 46 % krystalické podoby všech solí. Účinek magnezia na kožní onemocnění byl prokázán mnoha studiemi. Magnezium snižuje nadměrné rohovění, reguluje imunitní pochody v kůži a tlumí alergický zánět.

Příznivý účinek pobytu u Mrtvého moře je většinou přisuzován kombinaci vlivu vody a UV záření, někteří autoři se však domnívají, že zásadní roli hraje právě vliv mořské soli.

Mrtvé moře má příznivé účinky na ekzém a lupénku

Švýcarští a němečtí lékaři zkoumali vliv soli z Mrtvého moře na kůži pacientů s atopickým ekzémem. Třicet pacientů ve věku od 20 do 54 let s atopickým ekzémem v klidové fázi, ale s atopickou, suchou kůží, si denně namáčelo po dobu 15 minut jedno předloktí do 5% roztoku solí z Mrtvého moře a druhé předloktí do čisté vody.

Po dobu šesti týdnů jim na obou předloktích byly standardizovanými metodami měřeny ztráty vody kůží, hydratace kůže, drsnost a zarudnutí jakožto známky zánětu.

Průběh studie...

Pacienti po dobu studie nesměli používat žádné jiné léky. Studie probíhala během zimních měsíců v Bonnu, takže vliv slunečního záření byl minimální. U všech pacientů došlo ke zlepšení všech sledovaných parametrů na končetinách koupaných v roztoku soli, koupání ve vodě tento účinek nemělo.

Zlepšení alergie je možné i bez slunce...

Autoři tak prokázali, že příznivý účinek na kůži má i samotná mořská voda bohatá magneziem, i bez působení UV záření. V řadě zemí je mořská sůl Mrtvého moře v prodeji a pacienti tak mohou využívat její blahodárný vliv bez nebezpečí vedlejších účinků.

Zdroj: Proksch E, a spol. Int J Dermatol 2005;44:151–157.
www.ulekare.cz

Hodnocení článku:
(5226 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba míří přesně na nemoc

Biologická léčba míří přesně na nemoc

O biologické léčbě a o jejím využití v léčbě mnoha obtížně léčitelných nemocí v poslední době slýcháme velmi často. Řada lékařů a pacientů nešetří superlativy a mluví o převratné metodě, která umožní vyléčit doposud neléčitelné choroby. Biologika se uplatní nejen při léčbě lupénky a psoriatické artritidy...
26. 1. 2010 Psoriáza
Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
29. 4. 2010 Psoriáza
Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Není vzácností, že lidé s lupénkou trpí také některým z jiných onemocnění, které vyžaduje užívání léků. Pokud je tímto onemocněním vysoký krevní tlak, duševní choroba či hepatitida, může dojít vlivem užívané medikace ke zhoršení příznaků lupénky. Které léky jsou pro psoriatiky v tomto ohledu rizikové?
7. 10. 2014 Psoriáza
Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Lupénka je v našich končinách poměrně časté onemocnění. Bez léčby se ale zhojí jen velice zřídka. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco jiného než klasické pobyty u moře a masti, vyzkoušejte biologickou léčbu.
25. 2. 2009 Psoriáza
Inzerce: