Novinky - psoriáza

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Koupání v solném roztoku z Mrtvého moře bohatém na hořčík zlepšuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje její hydrataci a tlumí zánět. To je závěr německo-švýcarské studie.



Již stovky let je znám příznivý účinek koupání v Mrtvém moři na řadu kožních onemocnění, například lupénku nebo ekzém. Obsah soli je zde 280 g/l, což je 8x více než v oceánu (35 g/l). Sůl Mrtvého moře je bohatá na hořčík, vápník, draslík a bromidy a chudá na sodík a karbonáty. Složení závisí mimo jiné na hloubce a vzdálenosti od přítoku řeky Jordán.

Blahodárný hořčík...

Hořčík (magnezium) je však stále nejvýrazněji zastoupeným iontem, jeho podíl činí 46 % krystalické podoby všech solí. Účinek magnezia na kožní onemocnění byl prokázán mnoha studiemi. Magnezium snižuje nadměrné rohovění, reguluje imunitní pochody v kůži a tlumí alergický zánět.

Příznivý účinek pobytu u Mrtvého moře je většinou přisuzován kombinaci vlivu vody a UV záření, někteří autoři se však domnívají, že zásadní roli hraje právě vliv mořské soli.

Mrtvé moře má příznivé účinky na ekzém a lupénku

Švýcarští a němečtí lékaři zkoumali vliv soli z Mrtvého moře na kůži pacientů s atopickým ekzémem. Třicet pacientů ve věku od 20 do 54 let s atopickým ekzémem v klidové fázi, ale s atopickou, suchou kůží, si denně namáčelo po dobu 15 minut jedno předloktí do 5% roztoku solí z Mrtvého moře a druhé předloktí do čisté vody.

Po dobu šesti týdnů jim na obou předloktích byly standardizovanými metodami měřeny ztráty vody kůží, hydratace kůže, drsnost a zarudnutí jakožto známky zánětu.

Průběh studie...

Pacienti po dobu studie nesměli používat žádné jiné léky. Studie probíhala během zimních měsíců v Bonnu, takže vliv slunečního záření byl minimální. U všech pacientů došlo ke zlepšení všech sledovaných parametrů na končetinách koupaných v roztoku soli, koupání ve vodě tento účinek nemělo.

Zlepšení alergie je možné i bez slunce...

Autoři tak prokázali, že příznivý účinek na kůži má i samotná mořská voda bohatá magneziem, i bez působení UV záření. V řadě zemí je mořská sůl Mrtvého moře v prodeji a pacienti tak mohou využívat její blahodárný vliv bez nebezpečí vedlejších účinků.

Zdroj: Proksch E, a spol. Int J Dermatol 2005;44:151–157.
www.ulekare.cz

Hodnocení článku:
(5224 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Lupénka pro svého majitele znamená velmi úpornou záležitost, které se jen tak nelze zbavit. Každý pacient proto často zkouší možné i nemožné.
23. 4. 2009 Psoriáza
Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
Pobyt u Rudého moře přispívá k léčbě lupénky

Pobyt u Rudého moře přispívá k léčbě lupénky

Jednou z úspěšných metod léčby lupénky, která nejen že prospívá kůži, ale také funguje jako výborná forma odpočinku, je takzvaná balneofototerapie. Přestože je dostupná i v prostorách kožních klinik v naší zemi, ideální je vydat se za ní přímo k Rudému moři.
1. 8. 2011 Psoriáza
Chutná vám kozí mléko? Pomáhá i proti lupénce

Chutná vám kozí mléko? Pomáhá i proti lupénce

Lupénka je obtěžující onemocnění postihující kůži, pokožku hlavy a nehty. Někdy se nemoc projeví i na kloubech. Co ji spouští, lékaři bohužel stále přesně nevědí. Trochu jasněji je v otázce, zda psoriáza souvisí s pitím kravského nebo kozího mléka.
16. 1. 2017 Psoriáza
Lupénka a psychika: léčit se musí tělo i duše

Lupénka a psychika: léčit se musí tělo i duše

Lupénka neboli psoriáza je chronické kožní onemocnění. Pro většinu postižených však znamená mnohem více. Není to jen věčně svědící a nevzhledná kůže, ale i negativní psychický a společenský dopad na pacientův život.
6. 11. 2012 Psoriáza
Inzerce: