Novinky - psoriáza

Hlavně neztrácejte naději!

Hlavně neztrácejte naději!

Lester Motes Triana je jedním z pacientů, kteří biologické léčbě vděčí za mnoho. V jeho případě ale úspěchu předcházela dlouhá a těžká cesta s nejistým koncem. Je inspirací pro všechny pacienty s psoriatickou artritidou, že vytrvalost v boji za účinnou léčbu se vyplatí!

Kdybyste Lestera potkali na ulici, možná byste si ani nevšimli, že bojuje s chronickou nemocí. Sympatický čtyřicátník ale nedostal nic ve svém životě zadarmo.

Jeho příběh se začal odehrávat na rodné Kubě. Bolesti kostí a kloubů, deformace chodidel a další problémy ho přivedly k lékaři – a ne jen k jednomu. Obešel řadu kubánských odborníků a byla mu stanovena nejedna diagnóza, k účinné léčbě ale žádná z nich nevedla. A to ani poté, co se podařilo přijít na správnou stopu. Lester totiž trpí těžkou psoriatickou artritidou.

Emigrace znamenala zásadní změnu péče

V roce 2015 se rozhodl emigrovat do Spojených států amerických. Sní o tom řada Kubánců, ale Lester měl štěstí a jeho sen se splnil. Když se ocitl v zemi s funkčním moderním zdravotnictvím, vše se změnilo. Na začátku mu revmatolog předepsal léky potlačující imunitu. Lester je snášel celkem dobře, ale po několikaměsíční léčbě bylo jasné, že nemají žádný účinek. Tehdy měl podruhé velké štěstí. Když hledal na internetu specializované centrum pro léčbu psoriatické artritidy, našel stránky americké Národní nadace pro léčbu psoriázy. Podařilo se mu dostat do péče šikovné koordinátorky a díky jejím zkušenostem mu byla zanedlouho schválena úhrada biologické léčby.

Biologická léčba bodem obratu

Když Lester popisuje, jak se jeho život za těch několik měsíců na léčbě proměnil, nešetří chválou. Předtím nebyl schopen běhat a chodil s obtížemi, trpěl bolestí a žil s řadou dalších omezení. Teď chodí každý den večer na dlouhou procházku, někdy se i lehce proběhne. Od bolesti mu pomůže jediná tabletka běžného léku. Práci řidiče vykonává opravdu s chutí, nejen proto, že nemůže chodit. Svým zdravotním stavem je nadšený a ostatním pacientům radí především to, aby se nevzdávali. On sám si to, co má, tvrdě vybojoval.

Inspirujte se Lesterem a pojďte bojovat také, zastavit se na první překážce je zbytečné. Nechte se pořádně vyšetřit, zasaďte se o to, abyste dostali tu nejlepší léčbu, zkuste jiného lékaře, navštivte specializované centrum, pokuste se dostat do výzkumné studie. Vždycky je naděje, že i vy najdete účinnou pomoc.

(pez)

 

Zdroj: https://www.psoriasis.org

 

Hodnocení článku:
(2648 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Psoriáza trápí spoustu lidí nejrozličnějšími projevy. Jako by nestačilo psychiku zatěžující postižení kůže, nemoc často útočí i na klouby, nehty či oči. Vzácně může lupénka vést až k boji o život.
10. 10. 2016 Psoriáza
Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Chronický zánět kloubů a páteře je jednou z nejčastějších komplikací lupénky. Někdy dokonce přichází dříve, než se lupénka projeví na kůži, ale zpravidla zůstává navždy. Co se při něm v kloubech děje a proč to tak bolí?
5. 4. 2019 Psoriáza
Počínající lupénku mohou prozradit nehty!

Počínající lupénku mohou prozradit nehty!

Trpíte-li lupénkou, je pro vás i lékaře velmi důležité vědět, o jakou formu se jedná. Jen díky přesné diagnóze totiž může být stanovena účinná léčba. Prozradíme, kde všude se může psoriáza vyskytnout.
28. 3. 2016 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Lupénka má ráda letní slunce II.

Lupénka má ráda letní slunce II.

Máte psoriázu? Pak se na léto připravujte postupně po celý rok. Jak? Postupně zvyšujte dávky slunečního záření. Každý den přidejte pět minut a nikdy nebuďte na slunci déle než půl hodiny bez použití opalovacích krémů. Pokud jedete na dovolenou, zapomeňte na stres a maximalizujte výhody dovolené.
23. 5. 2010 Psoriáza
Světový den lupénky slaví i ve Švédsku

Světový den lupénky slaví i ve Švédsku

Lupénka – velmi nepříjemné onemocnění kůže (ale i kloubů), které se nevyhýbá mužům ani ženám, dětem ani dospělým. Právě jim je určen Světový den lupénky.
16. 3. 2009 Psoriáza
Inzerce: