Novinky - psoriáza

Hlavně neztrácejte naději!

Hlavně neztrácejte naději!

Lester Motes Triana je jedním z pacientů, kteří biologické léčbě vděčí za mnoho. V jeho případě ale úspěchu předcházela dlouhá a těžká cesta s nejistým koncem. Je inspirací pro všechny pacienty s psoriatickou artritidou, že vytrvalost v boji za účinnou léčbu se vyplatí!

Kdybyste Lestera potkali na ulici, možná byste si ani nevšimli, že bojuje s chronickou nemocí. Sympatický čtyřicátník ale nedostal nic ve svém životě zadarmo.

Jeho příběh se začal odehrávat na rodné Kubě. Bolesti kostí a kloubů, deformace chodidel a další problémy ho přivedly k lékaři – a ne jen k jednomu. Obešel řadu kubánských odborníků a byla mu stanovena nejedna diagnóza, k účinné léčbě ale žádná z nich nevedla. A to ani poté, co se podařilo přijít na správnou stopu. Lester totiž trpí těžkou psoriatickou artritidou.

Emigrace znamenala zásadní změnu péče

V roce 2015 se rozhodl emigrovat do Spojených států amerických. Sní o tom řada Kubánců, ale Lester měl štěstí a jeho sen se splnil. Když se ocitl v zemi s funkčním moderním zdravotnictvím, vše se změnilo. Na začátku mu revmatolog předepsal léky potlačující imunitu. Lester je snášel celkem dobře, ale po několikaměsíční léčbě bylo jasné, že nemají žádný účinek. Tehdy měl podruhé velké štěstí. Když hledal na internetu specializované centrum pro léčbu psoriatické artritidy, našel stránky americké Národní nadace pro léčbu psoriázy. Podařilo se mu dostat do péče šikovné koordinátorky a díky jejím zkušenostem mu byla zanedlouho schválena úhrada biologické léčby.

Biologická léčba bodem obratu

Když Lester popisuje, jak se jeho život za těch několik měsíců na léčbě proměnil, nešetří chválou. Předtím nebyl schopen běhat a chodil s obtížemi, trpěl bolestí a žil s řadou dalších omezení. Teď chodí každý den večer na dlouhou procházku, někdy se i lehce proběhne. Od bolesti mu pomůže jediná tabletka běžného léku. Práci řidiče vykonává opravdu s chutí, nejen proto, že nemůže chodit. Svým zdravotním stavem je nadšený a ostatním pacientům radí především to, aby se nevzdávali. On sám si to, co má, tvrdě vybojoval.

Inspirujte se Lesterem a pojďte bojovat také, zastavit se na první překážce je zbytečné. Nechte se pořádně vyšetřit, zasaďte se o to, abyste dostali tu nejlepší léčbu, zkuste jiného lékaře, navštivte specializované centrum, pokuste se dostat do výzkumné studie. Vždycky je naděje, že i vy najdete účinnou pomoc.

(pez)

 

Zdroj: https://www.psoriasis.org

 

Hodnocení článku:
(2646 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Mrtvé moře. Destinace, která se vybaví téměř každému nemocnému s lupénkou jako místo, kde obvykle obtíže ustupují a odkud se pacient vrací ve výborné kondici. Přesto ale brzy může být s pobyty u jednoho z nejslanějších míst planety konec. Mrtvé moře, je bezodtoké slané jezero...
19. 2. 2010 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
19. 5. 2014 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
29. 4. 2010 Psoriáza
Inzerce: