Novinky - psoriáza

Fotoléčba psoriázy – dobře zvažte pro a proti

Fotoléčba psoriázy – dobře zvažte pro a proti

I když v dnešní době již existuje řada novějších možností, jak léčit psoriázu, fotoléčba je stále používaná u mnoha pacientů.

I když v dnešní době již existuje řada novějších možností, jak léčit psoriázu, fotoléčba je stále používaná u mnoha pacientů. Terapie založená na působení světla na kůži může příznaky této nemoci výrazně zmírnit i tam, kde odpověď na jiné typy léčby není uspokojivá. Na druhou stranu není fotoléčba vhodná pro každého.

Hlavní výhody

Odborné studie potvrdily, že fotoléčba znamená pro nemocné následující klady:

  • díky ní lze u některých pacientů dosáhnout úplného vymizení příznaků na dlouhou dobu, na šest až dvanáct měsíců nebo i déle;
  • fotoléčba je také relativně finančně nenáročná;
  • navíc na rozdíl od některých jiných způsobů terapie nijak neoslabuje imunitní systém.

Řešení jen pro někoho 

Než vám váš lékař doporučí fotoléčbu, musí znát podrobně váš zdravotní stav a provést důkladná vyšetření. Například je třeba pečlivě pátrat po jakýchkoli potenciálních známkách rakoviny kůže (jde především o "podezřelá" mateřská znaménka). Odborník musí znát i všechny léky nebo potravinové doplňky, které užíváte. Některé z nich totiž mohou interagovat s UV paprsky používanými při fotoléčbě a být zdrojem vážných nežádoucích účinků. A i když lékař nakonec usoudí, že tato terapie je možností pro vás, musíte být vy ochotni splnit určité nároky, které to na vás bude klást. Patří sem především dvě věci:

  • nutnost podstupovat pravidelná a podrobná lékařská vyšetření, při kterých se sleduje účinnost metody a pátrá se po možných rizikových známkách rakoviny kůže;
  • časová náročnost fotoléčby, která může zahrnovat dvě léčebná sezení za týden po dobu dvou až pěti týdnů.

Důvěřujte svému lékaři

Pokud si myslíte, že fotoléčba by vám mohla pomoci zmírnit vaše obtíže, promluvte o tom se svým lékařem. Ten má všechny potřebné informace o vašem zdravotním stavu a na jejich základě vám tuto terapii může doporučit nebo v některých případech raději rozmluvit.

(vek)

Zdroj: www.skincarephysicians.com

Hodnocení článku:
(3276 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Mrtvé moře. Destinace, která se vybaví téměř každému nemocnému s lupénkou jako místo, kde obvykle obtíže ustupují a odkud se pacient vrací ve výborné kondici. Přesto ale brzy může být s pobyty u jednoho z nejslanějších míst planety konec. Mrtvé moře, je bezodtoké slané jezero...
19. 2. 2010 Psoriáza
Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by určité potraviny měly přímý pozitivní vliv na psoriázu. Je však dokázáno, že snížení hmotnosti může zmírnit symptomy onemocnění – doporučuje se proto vyvážená strava a stabilní váha. Která jídla jsou tedy vhodná, a jakých je naopak potřeba se vyvarovat?
18. 3. 2014 Psoriáza
Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Trpíte psoriázou neboli lupénkou? Potom není vaše oblékání jen otázkou stylu, ale ovlivňuje i průběh onemocnění. Čím se tedy řídit při nakupování oblečení a během ranního vybírání před skříní?
12. 12. 2011 Psoriáza
Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Psoriázu neboli lupénku lékaři bohužel stále neumějí vyléčit. Ale snaží se spolu s vědci, aby se to změnilo. Jakým směrem se ubírá výzkum a co je v léčbě nového?
8. 12. 2016 Psoriáza
Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Návštěva u lékaře probíhá často velmi hekticky. Spousta nových informací, nedostatek času a člověk ani neví jak a už stojí ve dveřích a loučí se se sestřičkou. Abyste se dozvěděli opravdu vše, co vás o lupénce zajímá, raději se předem připravte. S výběrem vhodných otázek pomohou následující řádky.
16. 6. 2014 Psoriáza
Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
Inzerce: