Novinky - psoriáza

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních Kagal. Ukázalo se, že rybičky mohou výrazně zlepšit stav lupénkářů.

Ptáte se, jak ale mohou tyto rybičky pomoci? Tuto otázku si kladli lékaři po celém světě – a protože v medicíně je důležité podat pro účinnou léčbu i dostatečně podložené důkazy, pustili se lékaři z Vídeňské univerzity do pilotní studie, která měla za cíl ichtyoterapii posoudit.

Garra rufa očima lékařů

Rakouští lékaři se rozhodli prozkoumat bezpečnost a účinnost léčby rybičkami v kombinaci s ultrafialovým zářením. Pacienti byli po celou dobu léčby bedlivě sledováni.

Zpětně byla analyzována úspěšnost léčby u 67 pacientů s lupénkou, kteří se v letech 2002 až 2004 v Rakousku ambulantně podrobili třítýdenní léčbě ichtyoterapií. Lékaři došli k zásadním poznatkům a zaznamenali všeobecné relativní snížení tíže postižení vyjádřené pomocí skóre Psoriasis Area Severity Index (PASI).

Rybky jako doplněk k mastičkám

Průměrná doba remise byla osm a půl měsíce. Pacienti byli všeobecně s léčbou spokojeni. 65 procent z nich tvrdilo, že poté, co u nich lupénka opět propukla, byla tíže postižení menší než před léčbou rybičkami. Lékaři své výzkumy hodnotí ve prospěch rybiček Garra rufa, které by se tak mohly stát vhodným doplňkem klasické léčby lupénky.

(hak)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3269 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
9. 2. 2015 Psoriáza
Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Inzerce: