Novinky - psoriáza

Bojujte proti lupénce spolu se zkušeným lékařem. Poradíme s výběrem toho nejlepšího

Bojujte proti lupénce spolu se zkušeným lékařem. Poradíme s výběrem toho nejlepšího

Lupénka představuje chronické onemocnění vyžadující dlouhodobou léčbu. Protože tím pádem budete svého lékaře vídat řadu let, měl by splňovat určitá kritéria, a to jak po odborné, tak po lidské stránce. Poradíme, jak zvolit toho pravého odborníka.

Terapie všech typů lupénky s výjimkou té s nejmírnějším průběhem, která může být léčena také praktickým lékařem, spadá do rukou zkušeného dermatologa (kožního lékaře). Doporučení vhodného specialisty je možné získat právě v ambulanci praktického lékaře, kontakty na kožní ordinace v blízkém okolí lze rovněž nalézt na internetových stránkách, například na www.ulekare.cz.

Nebojte se ptát! 

Není dermatolog jako dermatolog a ne každý má s léčbou lupénky dostatečné zkušenosti. Abyste byli s výběrem nového lékaře spokojeni, můžete si před první návštěvou připravit seznam otázek, jež vás v souvislosti s vaší chorobou zajímají. Někteří ambulantní specialisté navíc disponují webovými stránkami, z nichž lze také vyčíst část důležitých informací. Dotazy, které pomohou zjistit, zda je daný kožní lékař vhodný právě pro vás, mohou vypadat například takto:

  • Zabýváte se spíše diagnostikou a léčbou kožních onemocnění, nebo estetickou dermatologií?
  • Kolik pacientů s obdobně závažným typem psoriázy k vám dochází?
  • Myslíte si, že je možné mou chorobu příznivě ovlivnit? A do jaké míry?
  • Jaký navrhujete léčebný plán?
  • Připadá v mém případě v úvahu biologická léčba? Máte s její aplikací zkušenosti?

Ideální vztah lékaře s pacientem je založený především na dobré komunikaci. Lékař by měl být schopen trpělivě a srozumitelně zodpovědět všechny vaše otázky související s léčbou, ať už jde o princip fungování léků, jejich možné nežádoucí účinky, pravděpodobnost úspěšné terapie, nebo podobně. Na druhou stranu ale také pacient upevňuje fungující partnerství dodržováním všech doporučení, na kterých se s lékařem dohodl.

(veri)

Zdroj: www.healthcentral.com

Hodnocení článku:
(3230 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Životní pohodu lze nalézt navzdory vleklé nemoci

Životní pohodu lze nalézt navzdory vleklé nemoci

Lupénka může člověka přimět k zamyšlení nad sebou samým a také nad tím, jak si poradí s reakcemi okolí. Může to vypadat jako takřka nepřekonatelný úkol a nástup deprese je pak běžnou reakcí. Přesto, že lupénka je nepříjemná, nemusí ovládat vaše emoce...
6. 6. 2010 Psoriáza
Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Podle španělských vědců prý ano! Pacienti s lupénkou, zejména ti, kteří vyžadují systémovou léčbu, mívají často sklon k nabírání hmotnosti. To představuje velké riziko nejen pro kardiovaskulární systém, ale dokonce to může ovlivnit i účinnost terapie.
9. 10. 2011 Psoriáza
Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Onemocněním lupénkou často trpí celé rodiny, takže o jeho dědičném podkladě není pochyb. Který gen má ale onemocnění na svědomí, to bylo dlouho záhadou. Vědci nyní poodhalili roušku tajemství, která genetické příčiny psoriázy zakrývá.
20. 8. 2013 Psoriáza
Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Lupénka pro svého majitele znamená velmi úpornou záležitost, které se jen tak nelze zbavit. Každý pacient proto často zkouší možné i nemožné.
23. 4. 2009 Psoriáza
Genetické testy pomohou zhodnotit riziko vzniku psoriatické artritidy

Genetické testy pomohou zhodnotit riziko vzniku psoriatické artritidy

Relativně nedávno bylo zahájeno první genetické testování pro psoriatickou artritidu, které vědci a lékaři hodnotí zatím poměrně pozitivně. Toto testování může pomoci identifikovat pacienty ve vysokém riziku vzniku psoriatické artritidy...
10. 1. 2010 Psoriáza
Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s pohodovým filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a vůbec netuší, že je skutečná, nebezpečná a záludná.
3. 4. 2012 Psoriáza
Inzerce: