Novinky - psoriáza

8 věcí, které pomohou předejít vzplanutí lupénky

8 věcí, které pomohou předejít vzplanutí lupénky

Vedle užívání předepsaných léků a dodržování doporučení, kterými vás váš lékař jistě vybavil, můžete zvýšit kontrolu nad svým onemocněním a předejít vzplanutí lupénky ještě dalšími opatřeními.

Vedle užívání předepsaných léků a dodržování doporučení, kterými vás váš lékař jistě vybavil, můžete zvýšit kontrolu nad svým onemocněním a předejít vzplanutí lupénky ještě dalšími opatřeními. Jaká to jsou?

Péče o pokožku a život bez stresu 

  1. Vlhkost. Udržujte svou pokožku hydratovanou pomocí zvlhčujícího mléka, krému nebo oleje. Tak předejdete jejímu nežádoucímu vysušení, které často vede ke zhoršení dalších příznaků onemocnění. Pomoci mohou také domácí zvlhčovače vzduchu.
  2. Správná péče. Starejte se o své nehty a kůži, a to včetně vlasové části. Co se týče manikúry, ta by měla být prováděná pravidelně a šetrně tak, aby nedošlo k sebemenšímu poranění. Při užívání doporučených šampónů nezapomeňte, že je třeba jejich nanesení přímo na kůži a nejen do vlasů. Pokožce na zbytku těla pomohou léčivé koupele doplněné například o pravou sůl z Mrtvého moře, prášek z ovesných vloček nebo nedráždivé oleje.
  3. Teplo. Při chladném a suchém počasí může snáze dojít ke vzplanutí onemocnění. Proto je vhodné zapřemýšlet v této souvislosti nad místem plánované dovolené. Pokud vás mrazivé podmínky zastihnou doma, dejte přednost teplému, ale prodyšnému bavlněnému oblečení.
  4. Sluneční paprsky. Většině nemocných s psoriázou prospívá sluneční svit a horké klima. Opalujte se, ale s mírou. Ultrafialové záření má sice na psoriatická ložiska příznivý vliv, avšak nadměrné slunění představuje pro pokožku spíše nebezpečí.
  5. Léky. Proberte se svým lékařem bezpečnost a možnou změnu léků užívaných pro jiná onemocnění, než je samotná psoriáza. Mezi ty, které příznaky lupénky zhoršují, patří například lithium, užívané v psychiatrii, nebo některé kardiologické preparáty.
  6. Poranění. Pokuste se vyhnout různým zraněním, popáleninám nebo pobodání hmyzem. Jakékoliv narušení pokožky, včetně akupunktury a tetování, totiž zvyšuje riziko vzplanutí lupénky.
  7. Psychika. Nedejte šanci stresu, aby měl na onemocnění negativní vliv. Vyzkoušejte například některé z relaxačních technik a dopřejte si dostatek času na své koníčky.
  8. Životospráva. Zamyslete se nad svým životním stylem. Hodně cvičte, upravte si stravovací návyky a omezte přísun alkoholu.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2482 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Máte psoriázu? Pak možná dobře víte, o čem bude řeč. Postižení nehtů, které tuto nemoc provází, je někdy sotva patrné, ale může být i invalidizující. Co nejdříve se proto poraďte se svým lékařem − potíže se totiž časem zhoršují.
10. 10. 2018 Psoriáza
Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.
2. 10. 2013 Psoriáza
Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Lupénka je v našich končinách poměrně časté onemocnění. Bez léčby se ale zhojí jen velice zřídka. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco jiného než klasické pobyty u moře a masti, vyzkoušejte biologickou léčbu.
25. 2. 2009 Psoriáza
Genetické testy pomohou zhodnotit riziko vzniku psoriatické artritidy

Genetické testy pomohou zhodnotit riziko vzniku psoriatické artritidy

Relativně nedávno bylo zahájeno první genetické testování pro psoriatickou artritidu, které vědci a lékaři hodnotí zatím poměrně pozitivně. Toto testování může pomoci identifikovat pacienty ve vysokém riziku vzniku psoriatické artritidy...
10. 1. 2010 Psoriáza
Inzerce: