S lupénkou u moře aneb „čtyřka“ pro pohodovou dovolenou
25. 8. 2014Pro lupénkaře můžou být teplé měsíce dvousečným mečem. Vlhkost a sluneční záření sice uklidňují příznaky onemocnění kůže, ale klimatizace a chlór mohou naopak pokožku poškozovat. Přinášíme proto čtyři tipy, které umožňují strávit pohodovou dovolenou nejen u moře.
1. Dostatečná hydratace
Napadlo vás někdy, proč se v letních měsících cítíte lépe? Důvod je doslova ve vzduchu. V období tepla je totiž vyšší vlhkost vzduchu, díky čemuž jsou ložiska lupénky méně náchylná k praskání. Na druhou stranu snížená vlhkost přispívá k rozvoji zánětu a svědění postižené kůže. Sečteno a podtrženo: letní měsíce si bezpečně užijete, pokud budete svou pokožku poctivě promazávat krémy. Pozor si dávejte také na dva spolehlivé vysoušeče – chlór a klimatizaci. Až přijdete večer z pláže, po osprchování se ihned namažte krémem, díky tomu udržíte kůži hydratovanou. Nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim.
2. Pobyt na slunci
Na dovolené u moře se pobytu na slunci nevyhnete. I když toto záření není plnohodnotnou náhradou lékařské fototerapie, mnoha lidem pomáhá zmírnit příznaky lupénky. Avšak i v případě slunění platí všeho s mírou. Pokud možno, vyhýbejte se slunci v období intenzivního záření, tedy mezi polednem a přibližně třetí hodinou odpoledne. Abyste předešli spáleninám, je nutné používat kvalitní opalovací krém. Lékaři doporučují používat přípravky s obsahem zinku nebo oxidu titaničitého. Tyto látky fungují jako bariéry odrážející sluneční paprsky. Je nutné namazat se alespoň 30 minut před prvním sluněním a poté dle potřeby, ale nejméně každé 2 hodiny. Co se týče síly ochrany krému, lékaři doporučují používat alespoň faktor číslo 30.
3. Koupání v moři
Slaná mořská voda má podle nových výzkumů na kůži postiženou lupénkou zklidňující účinky. Pobytem ve vodě dochází k rehydrataci suchých šupinatých ložisek na kůži. Vysoká koncentrace soli možná také zlepšuje průnik UV záření do postižené pokožky. Pobyt na prosluněné pláži a koupání se v moři je tedy skvělý způsob, jak zmírnit projevy onemocnění kůže.
4. Léto bez koktejlů
Mojito, Cuba Libre, Margarita. Pokud trpíte lupénkou, nejspíše se budete muset bez těchto nápojů obejít. Nadměrné pití alkoholu totiž může v kombinaci s užívanými léky způsobit nežádoucí účinky. Navíc při dlouhodobé konzumaci může dojít i k rozvoji systémového zánětu a poškození dalších orgánů, například srdce či jater. Pokud si však nějaký ten koktejl budete chtít dopřát, můžete sáhnout po jeho nealkoholické verzi.
(holi)
Zdroj: www.everydayhealth.com