Novinky

Ženské pohlaví: opravdu znamená zvýšené riziko pro vznik Bechtěrevovy nemoci?

Ženské pohlaví: opravdu znamená zvýšené riziko pro vznik Bechtěrevovy nemoci?

Ankylozující spondylitida je nemoc postihující klouby a zejména páteř. Způsobuje velké bolesti zad a u těch nejtěžších případů může dojít až ke zatuhnutí celé páteře ve fixovaném postavení.

Ankylozující spondylitida je nemoc postihující klouby a zejména páteř. Způsobuje velké bolesti zad a u těch nejtěžších případů může dojít až ke zatuhnutí celé páteře ve fixovaném postavení. Jsou tímto onemocněním ženy ohroženy více než muži? Na tuto otázku se vědci snaží odpovědět již od roku 1959, kdy proběhla první studie s tímto zaměřením. Od té doby bylo mnoho otázek zodpovězeno, ještě mnoho poznatků však zůstává i nadále utajeno.

Variabilita nemoci

U každého jedince může být prognóza, komplikace či doba nutná k diagnostikování ankylozující spondylitidy naprosto odlišná. Na rozdíl od jiných chorob, u kterých lze běžně rozpoznat předem definované fáze nemoci (například chřipka), ankylozující spondylitida (AS, Bechtěrevova nemoc) se žádným takovým pravidlem neřídí. U některých pacientů může choroba setrvávat v lehčím stadiu po celou dobu. Jiní mohou trpět závažnými komplikacemi, mezi které lze zařadit mnohočetné postižení kloubů či orgánů.

Vliv pohlaví

Pohlaví hraje velmi významnou roli při časné diagnostice a předpovídání směru, kterým se tato choroba může ubírat. Dle názoru revmatoložky dr. Elaine Adams se u žen ankylozující spondylitida nemusí projevovat vždy zcela typicky, a proto je těžké ji v některých případech časně diagnostikovat – jako příklad uvádí pacientku, u které se na začátku symptomy objevily atypicky v krční oblasti namísto bederní jako u většiny jedinců.

Podle starší studie z roku 2007 vycházelo riziko vzniku této nemoci pro obě pohlaví velmi podobně v poměru 2–3 : 1 (v neprospěch mužů). Při posuzování prognózy u dlouhotrvající nemoci byly změny na rentgenu páteře mnohem závažnější a horší u mužů. Předpokládalo se, že u žen je vyšší výskyt postižení periferních kloubů.

Ovšem koncem roku 2012 byly publikovány výsledky nové studie. Podle nich choroba probíhá u žen ve větší míře a s větším postižením a je mnohem menší šance na zlepšení než u mužů. Dle autorů je ale i tak ještě třeba provést další studie se zaměřením speciálně na pacientky s AS pro lepší porozumění průběhu choroby v populaci žen.

(cabi) 

Zdroj: www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(1539 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

O Bechterevově nemoci si v pravidelném pořadu U lékaře ve Studiu Zet na rádiu BBC povídali MUDr. Tomáš Šebek s paní doktorkou Marií Sedláčkovou, primářkou Revmatologického a rehabilitačního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.
7. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Mezi revmatiky koluje řada mýtů o terapii stravou. Vznik těchto zpráv je přirozený, protože léčba revmatických onemocnění má nežádoucí účinky, kterých se část pacientů bojí. Nicméně žádné potraviny nedokážou to, co léky. Jaké mýty jsou nejčastější a které vyloženě nebezpečné?
26. 10. 2017 Bechtěrevova nemoc
Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah.
17. 11. 2013 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Bechtěrevova nemoc znatelně ovlivnila nejen život, ale i celé dílo Karla Čapka. Podle svých slov se Karel Čapek od prvních projevů onemocnění až po svou smrt nezbavil všudypřítomné bolesti, se kterou se ale naučil žít.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: