Novinky

Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Sexualita je nedílnou součástí života každého z nás a je prakticky každou nemocí do jisté míry ovlivněna. Důvodů je celá řada, u pacientů s revmatickými nemocemi je to nejen bolest, únava, ztuhlost a zhoršená hybnost...

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida se typicky objevuje v rané dospělosti a bohužel může mít i vážný dopad na zdraví i kvalitu života pacienta. U mladých dospělých jsou základními sociálními rolemi role pracovní, partnerská a rodičovská. A pokud se v tomto období objeví chronická nemoc, může samozřejmě některou z těchto rolí zasáhnout.

Typickým příkladem je právě sexualita, která je nedílnou součástí života každého z nás a která je prakticky každou nemocí do jisté míry ovlivněna. Důvodů je celá řada, u pacientů s revmatickými nemocemi je to pak typicky bolest, únava, ztuhlost a zhoršená hybnost na straně jedné a psychologické aspekty nemoci jako deprese, nízké sebevědomí a ztráta libida na straně druhé.

Průzkum mezi pacienty teorii potvrdil

Lékaři proto poměrně nedávno provedli zatím nejrozsáhlejší studii svého druhu, do které zahrnuli celkem 1 000 pacientů s diagnózou Bechtěrevovy nemoci. Většina z nich (71,6 %) byli muži ve věku průměrně 50 let. Tito pacienti pak vyplňovali jednoduchý dotazník, jehož cílem bylo ozřejmit kvalitu jejich života.

Co se týče konkrétních otázek na sexuální vztahy, zde pacienti dopady choroby na sexuální život opravdu popisovali. Jako důvody udávali nejčastěji poruchu hybnosti, vyšší aktivitu choroby, nezaměstnanost a také nízkou sebedůvěru.

Co s tím?

Je třeba si uvědomit, že sexualita není pouze pohlavní styk. Do sexuality patří všechny intimnosti, které si s partnerem dokážeme představit. Je na nás, co všechno nám vyhovuje, a je na nás, zda si potěšení ze sexu odepřeme, nebo mu aktivně napomůžeme.

O svých obavách a starostech ohledně sexu a onemocnění Bechtěrevovou nemocí se můžeme poradit se svým lékařem-revmatologem či navštívit sexuologa. Nebo můžete využít různých forem anonymních poraden, například na internetu.

(pes)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(2065 hodnocení - 3,5 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

O Bechterevově nemoci si v pravidelném pořadu U lékaře ve Studiu Zet na rádiu BBC povídali MUDr. Tomáš Šebek s paní doktorkou Marií Sedláčkovou, primářkou Revmatologického a rehabilitačního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.
7. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele  a cvičení

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení

Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
28. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Bechtěrevova choroba je zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje převážně mladé jedince. Nelze je bohužel vyléčit, a tak nemocné doprovází celý život. Nabízíme několik tipů, jak se lze se zánětem kloubů poprat i ve vyšším věku tak, abyste stále zůstali fit a ve formě.
14. 5. 2015 Bechtěrevova nemoc
S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...
10. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: