Novinky

Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Sexualita je nedílnou součástí života každého z nás a je prakticky každou nemocí do jisté míry ovlivněna. Důvodů je celá řada, u pacientů s revmatickými nemocemi je to nejen bolest, únava, ztuhlost a zhoršená hybnost...

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida se typicky objevuje v rané dospělosti a bohužel může mít i vážný dopad na zdraví i kvalitu života pacienta. U mladých dospělých jsou základními sociálními rolemi role pracovní, partnerská a rodičovská. A pokud se v tomto období objeví chronická nemoc, může samozřejmě některou z těchto rolí zasáhnout.

Typickým příkladem je právě sexualita, která je nedílnou součástí života každého z nás a která je prakticky každou nemocí do jisté míry ovlivněna. Důvodů je celá řada, u pacientů s revmatickými nemocemi je to pak typicky bolest, únava, ztuhlost a zhoršená hybnost na straně jedné a psychologické aspekty nemoci jako deprese, nízké sebevědomí a ztráta libida na straně druhé.

Průzkum mezi pacienty teorii potvrdil

Lékaři proto poměrně nedávno provedli zatím nejrozsáhlejší studii svého druhu, do které zahrnuli celkem 1 000 pacientů s diagnózou Bechtěrevovy nemoci. Většina z nich (71,6 %) byli muži ve věku průměrně 50 let. Tito pacienti pak vyplňovali jednoduchý dotazník, jehož cílem bylo ozřejmit kvalitu jejich života.

Co se týče konkrétních otázek na sexuální vztahy, zde pacienti dopady choroby na sexuální život opravdu popisovali. Jako důvody udávali nejčastěji poruchu hybnosti, vyšší aktivitu choroby, nezaměstnanost a také nízkou sebedůvěru.

Co s tím?

Je třeba si uvědomit, že sexualita není pouze pohlavní styk. Do sexuality patří všechny intimnosti, které si s partnerem dokážeme představit. Je na nás, co všechno nám vyhovuje, a je na nás, zda si potěšení ze sexu odepřeme, nebo mu aktivně napomůžeme.

O svých obavách a starostech ohledně sexu a onemocnění Bechtěrevovou nemocí se můžeme poradit se svým lékařem-revmatologem či navštívit sexuologa. Nebo můžete využít různých forem anonymních poraden, například na internetu.

(pes)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(1818 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Tak jako každé chronické a v podstatě nevyléčitelné onemocnění i Bechtěrevova choroba představuje pro všechny zúčastněné velký nápor na psychiku.
3. 6. 2009 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je revmatické onemocnění vyznačující se postižením páteře. Zhoršuje pohyblivost a způsobuje bolesti zad. Nejčastěji jsou jeho nositeli muži, ani ženy ale nejsou mezi pacienty výjimkou. Projevy a závažnost přitom mohou být u každého jiné v závislosti právě na pohlaví.
15. 12. 2014 Bechtěrevova nemoc
Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
19. 1. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: