Novinky

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah.

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah. 

První kroky

Ze všeho nejdříve je úlohou fyzioterapeuta určit pohyblivost a míru ohebnosti pacienta. To může udělat buď podle vzdálenosti mezi podlahou a konečky prstů při ohybu k zemi, nebo lze použít tzv. částečný Schoberův test. Ten slouží k mnohem přesnějšímu posouzení lumbální oblasti páteře. Kromě ohebnosti v této části zad je vhodné též vyšetřit to, v jakém stavu jsou svaly nemocného – hlavně kvůli případným atrofiím a nežádoucímu zkracování svalů.

Když probíhá zánět

Pokud se již rozvinul zánět, soustředí se fyzioterapeut zejména na omezení bolesti a potlačení zánětlivé reakce vašeho těla. Cílem v této fázi je najít rovnováhu mezi tím, jak na jedné straně pořádně odpočívat a na straně druhé zabránit rigiditě a ztuhlosti. Rady jsou následující:  

  • Při ležení na zádech je třeba se ujistit, že podložka je úplně rovná.
  • Doporučuje se 20 minut ležet na břiše před tím, než po ránu vstanete a večer uléháte na lůžko. Pokud by tato poloha vyvolávala obtížné dýchání, je lepší začít s krátkými 5minutovými intervaly a podle možností dobu postupně prodlužovat.
  • Velmi důležitá jsou i dechová cvičení. A to jak ta zaměřená na pohyby bránice, tak i na pohyby mezižeberních svalů.

Klidová období

Při fyzioterapii v nezánětlivé fázi Bechtěrevovy nemoci je možné využívat metody termoléčby. Dobré výsledky a úlevu od bolesti přináší i elektroléčba za použití nízkých a středních frekvencí. Správné nastavení respiračních cvičení, které jste si osvojovali během zánětlivé fáze, může vést ke zvětšení vitální kapacity plic a umožní vám lépe a kvalitněji odpočívat.

Pohyblivost na prvním místě

Možná vůbec nejdůležitější prací fyzioterapeuta je zajistit, aby všechny segmenty páteře byly maximálně pohyblivé. Pokud jsou v některých místech již srůsty, tak se cvičení provádějí jen v rámci možností pacienta, a to tak, aby byla zachována co největší pohyblivost kloubů.

(dak)

Zdroj: www.efisioterapia.net

Hodnocení článku:
(2292 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.
3. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Ačkoli Bechtěrevova choroba patří mezi nemoci, které není možné zcela vyléčit, v současné době naštěstí existuje celá řada možností, jak lze k její léčbě přistupovat. Důležitou terapeutickou variantou jsou i (biologické) léčivé přípravky s cíleným účinkem.
25. 4. 2021 Bechtěrevova nemoc
Chlamydie mohou být příčinou vzniku onemocnění kloubů

Chlamydie mohou být příčinou vzniku onemocnění kloubů

Spondyloartritidy jsou skupina zánětlivých onemocnění nejen periferních kloubů, ale i páteře a sakroiliakálního skloubení. Pro tyto nemoci jsou typické podobné příznaky, tedy zánětlivá bolest zad a páteře a zánětem v místech, kde se šlachy upínají ke kostem...
31. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Bechtěrevova choroba dokáže nemocným znepříjemnit každý pohyb. V dnešní době se ale fantazii meze nekladou, bechtěrevikům usnadňuje život řada kompenzačních pomůcek – od holí a podavačů až po speciální pracovní stoly. Razantní proměnou může projít i domácí prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám každodenního života s chorobou, která omezuje hybnost kloubů.
22. 4. 2020 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.
10. 3. 2015 Bechtěrevova nemoc
Co dělat, když vás bolí v kříži?

Co dělat, když vás bolí v kříži?

Sužuje vás bolest hýždí a zadní strany stehen? Přenáší se i do oblasti třísel či stydké spony? Komplikuje vám tato bolest váš běžný pohyb? Přinášíme vám několik tipů, jak vyzrát na bolest křížokyčelního kloubu.
13. 5. 2023 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: