Zdravé zuby a dásně jsou podmínkou úspěšné léčby revmatických nemocí
31. 5. 2010
Ústní hygiena a prevence onemocnění zubů je jednou z podmínek úspěšné léčby revmatických onemocnění. Proto takové léčbě často předchází návštěva zubního lékaře. Úspěch léčby revmatických nemocí jde tedy ruku v ruce se zdravými zuby a dásněmi.
Ústní hygiena a prevence onemocnění zubů je jednou z podmínek úspěšné léčby revmatických onemocnění. Proto takové léčbě často předchází návštěva zubního lékaře. I když to není na první pohled patrné, úspěch léčby revmatických nemocí jde ruku v ruce se zdravými zuby a dásněmi.
Revmatické nemoci škodí dásním, nemocné dásně škodí revmatickým nemocem
Hlavně zánětlivé onemocnění periodontu (vazivová tkáň upevňující zub v zubním lůžku) – periodontitida – je často spojeno s chronickými systémovými nemocemi, jako jsou revmatická onemocnění. Vzniká přechodem zánětu z kořenového kanálku zubu do okolních tkání kořene. Řešením je zaplnění kořene kořenovou výplní nebo dostavba zubu.
Klinické výzkumy rovněž prokázaly, že pacienti s revmatoidní artritidou a podobnými nemocemi trpí daleko častěji onemocněním dásní. Existují i důkazy, že nemoci dásní a periodontu mohou být hlavní příčinou vzniku revmatického onemocnění!
S revmatickým onemocněním bojujte nejen léky, ale i ústní hygienou a zubařem
V současnosti trpí různými formami zubních zánětů 74 % mladších dospělých a 88 % těch starších. Pacienty s revmatoidní artritidou nebo jinou chronickou revmatickou nemocí pak v důsledku takového zánětu trápí bolesti čelistního kloubu. K jejich špatné ústní hygieně navíc přispívá i to, že trpí špatnou pohyblivostí kloubů prstů, a proto nemohou se zubním kartáčkem provádět všechny pohyby nutné k dokonalému vyčištění zubů.
Pomoci vám může:
elektrický kartáček,
zubní nit nebo čím dál populárnější mezizubní kartáčky,
ústní voda,
pravidelné zubní prohlídky,
profesionální čištění zubů alespoň jednou za půl roku.
Upozorněte zubního lékaře:
že trpíte revmatickým onemocněním,
při trvalém krvácení z dásní,
při změnách na dásních,
při ztrátě zubu nebo jeho vyklání.
Ústní hygiena je zkrátka zásadní pro zdravé dásně bez parodontózy a zubního kazu. Bez zdravých zubů a dásní je pak léčba revmatického onemocnění svízelná a mnohdy nepříliš úspěšná.
Pojem nonradiografická spondylartritida zní poněkud nesrozumitelně. Jinými slovy jde o zánět kloubů uvnitř páteře, který rentgen nedokáže odhalit. Přitom když je nemoc objevena dostatečně brzy, lze ji úspěšně řešit.
Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
Nonradiografická spondylartritida je počínající revmatický zánět v páteři, který ještě není vidět na klasickém rentgenovém snímku. Odhalit ho je možné pouze díky magnetické rezonanci. Jak ukazuje klinický výzkum, s léčbou této choroby se nevyplácí otálet.
V České republice mají pacienti svá práva garantována zákony. V praxi ale občas může být náročné zjistit, na co máme v rámci lékařské péče nárok, a domoci se ho. Pacientská organizace Revma Liga Česká republika proto připravila online seminář s odborníky na zdravotnické právo z advokátní kanceláře dubanska & co., kteří pacientům s revmatickým onemocněním poskytli odpovědi na jejich nejčastější otázky. Doporučení právních specialistů jsme pro vás shrnuli do deseti nejpodstatnějších bodů.
V posledních letech získala na popularitě řada speciálních diet pro pacienty se spondylitidou. Vesměs žádná ale bohužel nevycházela z pečlivé kontrolované studie. V zásadě tato doporučení vznikla jako zkušenosti samotných pacientů, kteří postupem času zjistili...