Novinky

Zdravé zuby a dásně jsou podmínkou úspěšné léčby revmatických nemocí

Zdravé zuby a dásně jsou podmínkou úspěšné léčby revmatických nemocí

Ústní hygiena a prevence onemocnění zubů je jednou z podmínek úspěšné léčby revmatických onemocnění. Proto takové léčbě často předchází návštěva zubního lékaře. Úspěch léčby revmatických nemocí jde tedy ruku v ruce se zdravými zuby a dásněmi.

Ústní hygiena a prevence onemocnění zubů je jednou z podmínek úspěšné léčby revmatických onemocnění. Proto takové léčbě často předchází návštěva zubního lékaře. I když to není na první pohled patrné, úspěch léčby revmatických nemocí jde ruku v ruce se zdravými zuby a dásněmi.

Revmatické nemoci škodí dásním, nemocné dásně škodí revmatickým nemocem

Hlavně zánětlivé onemocnění periodontu (vazivová tkáň upevňující zub v zubním lůžku) – periodontitida – je často spojeno s chronickými systémovými nemocemi, jako jsou revmatická onemocnění. Vzniká přechodem zánětu z kořenového kanálku zubu do okolních tkání kořene. Řešením je zaplnění kořene kořenovou výplní nebo dostavba zubu.

Klinické výzkumy rovněž prokázaly, že pacienti s revmatoidní artritidou a podobnými nemocemi trpí daleko častěji onemocněním dásní. Existují i důkazy, že nemoci dásní a periodontu mohou být hlavní příčinou vzniku revmatického onemocnění!

S revmatickým onemocněním bojujte nejen léky, ale i ústní hygienou a zubařem

V současnosti trpí různými formami zubních zánětů 74 % mladších dospělých a 88 % těch starších. Pacienty s revmatoidní artritidou nebo jinou chronickou revmatickou nemocí pak v důsledku takového zánětu trápí bolesti čelistního kloubu. K jejich špatné ústní hygieně navíc přispívá i to, že trpí špatnou pohyblivostí kloubů prstů, a proto nemohou se zubním kartáčkem provádět všechny pohyby nutné k dokonalému vyčištění zubů.

Pomoci vám může:

  • elektrický kartáček,
  • zubní nit nebo čím dál populárnější mezizubní kartáčky,
  • ústní voda,
  • pravidelné zubní prohlídky,
  • profesionální čištění zubů alespoň jednou za půl roku.

Upozorněte zubního lékaře:

  • že trpíte revmatickým onemocněním,
  • při trvalém krvácení z dásní,
  • při změnách na dásních,
  • při ztrátě zubu nebo jeho vyklání.
Ústní hygiena je zkrátka zásadní pro zdravé dásně bez parodontózy a zubního kazu. Bez zdravých zubů a dásní je pak léčba revmatického onemocnění svízelná a mnohdy nepříliš úspěšná.

(ercp)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(1976 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Mezi revmatiky koluje řada mýtů o terapii stravou. Vznik těchto zpráv je přirozený, protože léčba revmatických onemocnění má nežádoucí účinky, kterých se část pacientů bojí. Nicméně žádné potraviny nedokážou to, co léky. Jaké mýty jsou nejčastější a které vyloženě nebezpečné?
26. 10. 2017 Bechtěrevova nemoc
Proč bechtěreviky bolí záda?

Proč bechtěreviky bolí záda?

Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších stížností člověka dnešní doby. Existuje jen málo šťastlivců, kteří se s nimi nesetkali.
1. 1. 2012 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je forma artritidy, která nejčastěji postihuje páteř. Patří do skupiny tzv. autoimunitních onemocnění. Lékaři ji neumí vyléčit, ale zmírnit ano.
2. 9. 2013 Bechtěrevova nemoc
Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Naprosto klíčovou činností, která pomáhá zpomalit rozvoj a postup Bechtěrevovy nemoci, je každodenní pravidelné protahovací cvičení a cvičení pro udržení celkové tělesné kondice. V tomto článku se ale dozvíte o aktivitách více či méně nesportovních...
17. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: