Novinky

Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida je počínající revmatický zánět v páteři, který ještě není vidět na klasickém rentgenovém snímku. Odhalit ho je možné pouze díky magnetické rezonanci. Jak ukazuje klinický výzkum, s léčbou této choroby se nevyplácí otálet.

Terapie, která pomáhá

Zahájit příslušnou léčbu je třeba již v době počínající nonradiografické spondylartritidy. Důvodem je právě první slovo v jejím názvu, tedy nonradiografická. Pokud ještě nejsou vidět na rentgenovém snímku žádné změny, znamená to, že páteř zatím není nevratně poškozena, což je pro terapii jistě lepší start, než když je páteř zničená kostěnými srůsty – pak už bývá na zlepšení stavu pozdě.

Ještě nedávno se uvažovalo, zda má taková léčba vůbec smysl. Zabere vůbec? Ano, tzv. cílená neboli biologická léčba má u raných stadií revmatických nemocí páteře silný účinek. A má daleko větší šanci na skutečný úspěch, protože je nasazena do terénu, se kterým si poradí.

Co dělat?

Je to vlastně jednoduché: Každý, koho dlouhodobě bolí záda, by měl zajít k lékaři. Ten poměrně snadno odliší, zda je bolest zad způsobena nezávažnou příčinou (nesprávným držením těla, nedostatkem pohybu), či jde o těžší postižení (třeba poškození meziobratlových plotének). Pozná i příčinu, kterou je skutečně nutné řešit co nejdříve. A nejde jen o revmatické choroby, bolestí páteře se může projevovat i těžká osteoporóza nebo třeba nádorové onemocnění. Revmatický zánět zad se projevuje chronickou bolestí a ztuhlostí v dolní části páteře. Bolest se často objevuje v místě skloubení křížové kosti s pánví, odkud vyzařuje do hýždí nebo zadní strany stehna. Bolest je největší, pokud pacient zůstává v klidu, zmírňuje se při fyzické aktivitě. Když lékař zjistí, že vaše potíže může způsobovat revmatický zánět, provede potřebná vyšetření a v případě potvrzení diagnózy vás odešle ke specialistovi.

Sázka na biologika 

Medikamentózní léčba se převážně omezovala na protizánětlivé a bolest tišící látky (většinou takzvaná nesteroidní antirevmatika nebo kortikosteroidy), které sice uleví bolestem, ale nemohou zastavit průběh samotného onemocnění. Vedle léčby medikamenty jsou žádoucí aktivní a pasivní fyzikální opatření. V popředí stojí intenzivní a pravidelné cvičení, jež může zpomalit hrozící tuhnutí páteře a udržet co možná nejdéle její pohyblivost. Významným přínosem v současné době je tzv. cílená léčba, která je nejúčinnější metodou řešení revmatických nemocí a má prověřenou bezpečnost. Její podstatou je cílený zásah do biologických pochodů, které jsou příčinou nemoci. Vždy je lepší odstranit příčinu problému než napravovat škody, které nadělá. Využijte možnost konzultovat s lékařem obtíže se zády. Nepodceňujte svůj stav, včasná léčba vám může zachránit zdraví.

(pez)

 

Zdroj: https://www.spondylitis.org

 

Hodnocení článku:
(2028 hodnocení - 2,7 z 5)

Další doporučené články

Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Kdo se potýká s Bechtěrevovou chorobou, má pravděpodobně velmi konkrétní představu o tom, jak dokáže působit na páteř a velké klouby. Ale v pohybovém systému její dosah bohužel nekončí. Může ohrozit naše trávení, vylučování, srdce i zrak.
30. 12. 2020 Bechtěrevova nemoc
Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Bolesti i postupná ztráta pohyblivosti u pacientů s Bechtěrevovou chorobou mohou svádět k nečinnosti. To by ovšem znamenalo krok špatným směrem. Pro účinnou kompenzaci nemoci je totiž kromě léčby důležitá i pravidelná pohybová aktivita. V tom nám mohou pomoci lázně.
1. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Biomarkery předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Biomarkery předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Německý výzkum v nedávné době objevil nové látky, jejichž hladina v plazmě souvisí s postupem Bechtěrevovy nemoci. Pokud se tyto látky osvědčí, mohly by pomoci lékařům v hodnocení závažnosti nemoci nebo se stát klíčem v nové terapii.
13. 8. 2013 Bechtěrevova nemoc
U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

Každý člověk stráví přibližně třetinu života v posteli. Lidé s Bechtěrevovou nemocí často i více – jejich onemocnění se totiž běžně projevuje zvýšenou únavností.
1. 4. 2012 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
25. 8. 2014 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: