Má rehabilitace při léčbě Bechtěrevovy nemoci význam?
20. 2. 2009Léčit tzv. ankylozující spondylitidu, tedy Bechtěrevovu chorobu, lze různými způsoby. V poslední době je stále populárnější používat vedle klasické léčby i rehabilitaci.
Má však vůbec nějaký přínos, nebo se jedná pouze o módní záležitost?
U tzv. Bechtěrevovy nemoci je mimo jiné velmi důležité rozhýbávat páteř proti zatuhnutí. Dalšími metodami, jak své „kostře“ ulevit, může být pobyt v lázních. Zda je skutečně tato terapie účinná, zkoumali vědci z Beth Israel Deaconess Medical Center v americkém Bostonu. Porovnávali totiž šest studií, ve kterých se objevily informace právě o vlivu lázní u Bechtěrevovy nemoci.
Lázně pomohou, samotnou léčbu ale nepodceňujte
Jednou z nejzajímavějších studií srovnávající účinnost rehabilitace u Bechtěrevovy nemoci byla ta, která zkoumala vliv lázeňského lékařství (balneoterapie) na léčbu pacientů s touto chorobou. Dvěma skupinám pacientů lékaři navrhli stejný cvičební program, přičemž jedna skupina absolvovala navíc jednou denně třicetiminutový pobyt v lázeňském bazénu s vodou vyhřátou na 39 °C.Výsledky byly překvapivé. Ačkoliv celý pokus trval šest měsíců a lázňování pacientů pouze tři týdny, bylo ve skupině koupajících se pacientů dosaženo výraznějších pokroků v léčbě. Tento stav ale trval pouze po dobu návštěvy lázní, s postupem času se rozdíly mezi oběma skupinami začaly smazávat.
Balneoterapie tedy příznivý vliv na zlepšení onemocnění pacientů s ankylozující spondylitidou má, ale pouze bezprostředně po této terapii.
Tento americko-izraelský přehled ukázal, že je důležité pokračovat v důrazu na vlastní výkon terapie, nutnost jednotného přístupu k výkonu terapie a potenciální biologický účinek.
Rehabilitace by tak měla být nadále doplňkem klasické léčebné terapie ankylozující spondylitidy. Ve sledovaných skupinách byla totiž i přes krátkodobost studií vidět výrazná zlepšení.
(kam)
Zdroj: Current opinion in rheumatology, 2008 Mar; 20 (2): 203–7