Bechtěrevova choroba v otázkách a odpovědích
5. 5. 2014Bechtěrevova choroba nepředstavuje jen obyčejnou bolest zad. Jde o chronické zánětlivé onemocnění, které může vést k trvalé invaliditě. Odpovědi na nejčastější otázky týkající se právě této choroby přináší následující řádky.
Ke kterému lékaři nemocní dochází?
Odborník zabývající se terapií Bechtěrevovy choroby působí v medicínském oboru s názvem revmatologie. Do jeho kompetence spadá rovněž léčba takových onemocnění, jako jsou systémový lupus, revmatoidní artritida nebo artróza.
Čím je Bechtěrevova choroba způsobena?
Ačkoliv jednoznačná příčina onemocnění zůstává doposud nevyjasněna, jisté je, že důležitou roli hraje dědičnost. Kolem 90 % nemocných vlastní geny, prostřednictvím kterých tělo vytváří bílkovinu s názvem HLA-B27. Její přítomnost pak zvyšuje riziko rozvoje Bechtěrevovy choroby, neznamená to však, že všichni majitelé HLA-B27 onemocní. Vedle genetiky se na vzniku onemocnění pravděpodobně podílí také faktory zevního prostředí, například životní styl či infekce.
V jakém procentu se onemocnění dědí?
Pokud je u některého z rodinných členů (sourozence, rodiče) prokázána Bechtěrevova choroba a vy vlastníte bílkovinu HLA-B27, pohybuje se riziko rozvoje onemocnění kolem 20 %. Je tomu tak ale pouze v případě, že jste mladší 40 let. U lidí starších je takové nebezpečí o poznání nižší.
Jak se na onemocnění přijde?
Pro přítomnost Bechtěrevovy choroby svědčí vedle příznaků (nejčastěji dlouhodobá bolest a ztuhlost zprvu v dolní části zad) také typický nález při vyšetření rentgenovými paprsky a výsledky rozboru krve.
Je Bechtěrevova choroba vyléčitelná?
Medicína prozatím nenabízí terapii, která by všechny nemocné zcela vyléčila. K dispozici jsou medikamenty, které tlumí aktivitu onemocnění a s ní spojenou bolest. Velmi dobrých výsledků dosahuje biologická léčba, jež dokáže zpomalit průběh choroby a v některých případech onemocnění zcela zastavit. Nezbytné a skutečně prospěšné je rovněž pravidelné cvičení.
(veri)
Zdroj: www.spondylitis.org