Novinky

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je revmatické onemocnění vyznačující se postižením páteře. Zhoršuje pohyblivost a způsobuje bolesti zad. Nejčastěji jsou jeho nositeli muži, ani ženy ale nejsou mezi pacienty výjimkou. Projevy a závažnost přitom mohou být u každého jiné v závislosti právě na pohlaví.

Bolesti a ztuhlost

Onemocnění začíná zánětem mezi klouby, které spojují páteř a pánev. Zánět způsobuje otok, který má za následek bolesti zad a celkovou ztuhlost. S dalším postupem nemoci se bolest stává nesnesitelnou a zhoršuje se i celková pohyblivost nemocného. Bechtěrev je provázen také extrémní únavou, která se týká jak žen, tak mužů.

Co za onemocněním stojí?

Bechtěrev patří mezi onemocnění, o kterých se zatím neví, co přesně je způsobuje. Pravděpodobně jde o souhru více faktorů. Existuje tzv. genetická predispozice, tedy dědičná informace v naší DNA, která napovídá, že by její nositel mohl bechtěrevem onemocnět. Přesto ale nelze s jistotou říci, že každý, kdo tuto „predispozici“ má, doopravdy onemocní. Pokud se ale genetika setká s nějakým dalším „spouštěčem“ onemocnění, je pravděpodobnost jeho vzniku vysoká. „Spouštěčů“ může být víc, některé jsou zatím neznámé, o jiných už mají vědci jasněji. Jedním z nich je například věk – u většiny pacientů dojde k rozvoji onemocnění přibližně ve 26 letech.

Bolest u mužů, deprese u žen

Genetické příčiny i věk jsou shodné pro obě pohlaví. Další průběh onemocnění se ale u mužů a žen liší.

  • Na rozdíl od žen zažívají muži kruté bolesti zad již v začátku onemocnění. Je to způsobené tím, že průběh nemoci je u žen pozvolnější, a proto jsou jejich problémy spíše mírnější. U mužů nastupuje nemoc rychleji, čímž jsou její projevy výraznější.
  • Zatímco muže většinou bolí dolní části zad a páteř, ženy popisují bolesti krku, kyčlí a kolen.
  • Onemocnění ovlivňuje i psychiku žen – pravděpodobnost vzniku deprese je u nich dvakrát vyšší než u mužů.

Pozor na léčbu a plodnost

Bechtěrevova nemoc ovlivňuje nejen klouby, ale i plodnost a reprodukční zdraví jak mužů, tak žen. Některé léky snižují pohyblivost a počet spermií, nesteroidní antirevmatika pak mohou poškodit plod. Proto pokud se snažíte o miminko, nezapomeňte vše probrat se svým ošetřujícím revmatologem.

(jez)

Zdroj: www.healthline.com

Hodnocení článku:
(1777 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

O aktuální formě chřipky, tedy té prasečí, již byly popsány stohy papíru. Médii proběhla řada poplašných informací a lékařské ordinace jsou plné. Jak se však postavit k tomuto onemocnění, pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí?
21. 12. 2009 Bechtěrevova nemoc
Pár fíglů, jak vyzrát na ztuhlá záda

Pár fíglů, jak vyzrát na ztuhlá záda

Máte někdy pocit, že jste na revma sami? Nejste! Jsme tu s vámi. A právě teď jsem tu s vámi já: autorka, lékařka a revmatička.
2. 3. 2018 Bechtěrevova nemoc
Kdy a jak do invalidního důchodu s bechtěrevem

Kdy a jak do invalidního důchodu s bechtěrevem

Řeč je o chronické nemoci, která od určitého stadia může život nemocného začít ovlivňovat natolik, že vykonávat zaměstnání je náhle příliš náročné. Bechtěrevova choroba se postupem času vyvíjí a někdy může člověka dovést až do invalidního důchodu.
16. 11. 2015 Bechtěrevova nemoc
I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.
15. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: