Novinky

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je revmatické onemocnění vyznačující se postižením páteře. Zhoršuje pohyblivost a způsobuje bolesti zad. Nejčastěji jsou jeho nositeli muži, ani ženy ale nejsou mezi pacienty výjimkou. Projevy a závažnost přitom mohou být u každého jiné v závislosti právě na pohlaví.

Bolesti a ztuhlost

Onemocnění začíná zánětem mezi klouby, které spojují páteř a pánev. Zánět způsobuje otok, který má za následek bolesti zad a celkovou ztuhlost. S dalším postupem nemoci se bolest stává nesnesitelnou a zhoršuje se i celková pohyblivost nemocného. Bechtěrev je provázen také extrémní únavou, která se týká jak žen, tak mužů.

Co za onemocněním stojí?

Bechtěrev patří mezi onemocnění, o kterých se zatím neví, co přesně je způsobuje. Pravděpodobně jde o souhru více faktorů. Existuje tzv. genetická predispozice, tedy dědičná informace v naší DNA, která napovídá, že by její nositel mohl bechtěrevem onemocnět. Přesto ale nelze s jistotou říci, že každý, kdo tuto „predispozici“ má, doopravdy onemocní. Pokud se ale genetika setká s nějakým dalším „spouštěčem“ onemocnění, je pravděpodobnost jeho vzniku vysoká. „Spouštěčů“ může být víc, některé jsou zatím neznámé, o jiných už mají vědci jasněji. Jedním z nich je například věk – u většiny pacientů dojde k rozvoji onemocnění přibližně ve 26 letech.

Bolest u mužů, deprese u žen

Genetické příčiny i věk jsou shodné pro obě pohlaví. Další průběh onemocnění se ale u mužů a žen liší.

  • Na rozdíl od žen zažívají muži kruté bolesti zad již v začátku onemocnění. Je to způsobené tím, že průběh nemoci je u žen pozvolnější, a proto jsou jejich problémy spíše mírnější. U mužů nastupuje nemoc rychleji, čímž jsou její projevy výraznější.
  • Zatímco muže většinou bolí dolní části zad a páteř, ženy popisují bolesti krku, kyčlí a kolen.
  • Onemocnění ovlivňuje i psychiku žen – pravděpodobnost vzniku deprese je u nich dvakrát vyšší než u mužů.

Pozor na léčbu a plodnost

Bechtěrevova nemoc ovlivňuje nejen klouby, ale i plodnost a reprodukční zdraví jak mužů, tak žen. Některé léky snižují pohyblivost a počet spermií, nesteroidní antirevmatika pak mohou poškodit plod. Proto pokud se snažíte o miminko, nezapomeňte vše probrat se svým ošetřujícím revmatologem.

(jez)

Zdroj: www.healthline.com

Hodnocení článku:
(1781 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele  a cvičení

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení

Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
28. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

O Bechterevově nemoci si v pravidelném pořadu U lékaře ve Studiu Zet na rádiu BBC povídali MUDr. Tomáš Šebek s paní doktorkou Marií Sedláčkovou, primářkou Revmatologického a rehabilitačního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.
7. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

Zůstat soběstačný tak dlouho, jak to jen jde. To je hlavní cíl chronicky nemocných a platí to i o lidech, které sužuje revmatická nemoc páteře. Jednou ze zásadních věcí pak bývá poradit si při řízení automobilu.
27. 7. 2018 Bechtěrevova nemoc
Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Tak jako každé chronické a v podstatě nevyléčitelné onemocnění i Bechtěrevova choroba představuje pro všechny zúčastněné velký nápor na psychiku.
3. 6. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: