Novinky

Každý bechtěrevik nemusí skončit se ztuhlými zády

Každý bechtěrevik nemusí skončit se ztuhlými zády

Zaklonit hlavu a pozorovat mraky na obloze, vyndat knížku z horní police, ohlédnout se za sebe – pro zdravého člověka jde o běžné činnosti, které vykonává samozřejmě.

Řada lidí má s Bechtěrevovou chorobou spojenou představu ztuhlých a bolestivých zad. Pro ty, kteří se s touto diagnózou setkají poprvé, jde zpravidla o veliký šok. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je chronické revmatické onemocnění, při kterém dochází k opakovaným vzplanutím zánětu postihujícího především obratle i jiné klouby.

Přitom ale existují způsoby, jak průběh nemoci ovlivnit. Pacienti sami by se měli soustředit především na tři věci:

  • Udržet se v pohybu – je důležité provádět pravidelně (nejlépe každý den) cvičení a rehabilitaci zaměřenou na pohyblivost páteře i dalších kloubů.
  • Mít váhu pod kontrolou – nadváha znamená zbytečnou zátěž pro klouby i páteř a urychluje postižení, ke kterému dochází vlivem zánětlivé aktivity nemoci.
  • Přestat kouřit – kouření podporuje zánět v těle, a proto kuřáci trpí častějšími vzplanutími choroby.

Bechtěrevova nemoc se objevuje často u mladých jedinců, a to již ve druhé nebo třetí dekádě života. Následkem zánětlivých změn při nepříznivém průběhu nemoci může být v posledním stadiu i absolutní ztuhlost páteře a invalidita u relativně mladých lidí. Průběh nemoci je ale naštěstí možno ovlivnit a této situaci zabránit. Kromě výše uvedených zásad je důležité, aby byl každý bechtěrevik v péči revmatologa, jenž zvolí vhodnou léčbu. Slibných výsledků u ankylozující spondylitidy dosahuje biologická léčba, která umožňuje zachování kvality života a nevratné změny v důsledky zánětu minimalizuje.

(hak)

Zdroj: http://www.curado.de

Hodnocení článku:
(1528 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza trápí vysoké procento osob trpících Bechtěrevovou chorobou, a to včetně mladých nemocných. Přestože úbytek kostní tkáně nebolí, může vést ke zlomeninám a souvisejícím vážným zdravotním komplikacím. Nově provedené studie naznačují, že biologická léčba užívaná v terapii revmatologických onemocnění může nemocným pomoci také v této oblasti.
15. 9. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba je známá především jako onemocnění postihující dolní část zad. Jedná se však o systémové onemocnění, které může mít mnoho dalších projevů. Přečtěte si, jaké další klouby mohou být touto nemocí zasaženy.
6. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Seznamte se s aktivními bechtěreviky

Seznamte se s aktivními bechtěreviky

V předchozím článku jsme vás seznámili s příběhem Vlaďky – odvážné a aktivní ženy, která sama trpí Bechtěrevovou chorobou. A její elán bychom jí všichni mohli rozhodně závidět.
16. 9. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: