Zaklonit hlavu a pozorovat mraky na obloze, vyndat knížku z horní police, ohlédnout se za sebe – pro zdravého člověka jde o běžné činnosti, které vykonává samozřejmě.
Řada lidí má s Bechtěrevovou chorobou spojenou představu ztuhlých a bolestivých zad. Pro ty, kteří se s touto diagnózou setkají poprvé, jde zpravidla o veliký šok. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je chronické revmatické onemocnění, při kterém dochází k opakovaným vzplanutím zánětu postihujícího především obratle i jiné klouby.
Přitom ale existují způsoby, jak průběh nemoci ovlivnit. Pacienti sami by se měli soustředit především na tři věci:
Udržet se v pohybu – je důležité provádět pravidelně (nejlépe každý den) cvičení a rehabilitaci zaměřenou na pohyblivost páteře i dalších kloubů.
Mít váhu pod kontrolou – nadváha znamená zbytečnou zátěž pro klouby i páteř a urychluje postižení, ke kterému dochází vlivem zánětlivé aktivity nemoci.
Přestat kouřit – kouření podporuje zánět v těle, a proto kuřáci trpí častějšími vzplanutími choroby.
Bechtěrevova nemoc se objevuje často u mladých jedinců, a to již ve druhé nebo třetí dekádě života. Následkem zánětlivých změn při nepříznivém průběhu nemoci může být v posledním stadiu i absolutní ztuhlost páteře a invalidita u relativně mladých lidí. Průběh nemoci je ale naštěstí možno ovlivnit a této situaci zabránit. Kromě výše uvedených zásad je důležité, aby byl každý bechtěrevik v péči revmatologa, jenž zvolí vhodnou léčbu. Slibných výsledků u ankylozující spondylitidy dosahuje biologická léčba, která umožňuje zachování kvality života a nevratné změny v důsledky zánětu minimalizuje.
Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
Bechtěrevova choroba často postihuje právě klouby v oblasti pánve. Je-li toto onemocnění překážkou pro normální průběh těhotenství a porodu či jak se v takové situaci mění zdravotní stav ženy, to napoví následující řádky.
Nonradiografická spondylartritida je počínající revmatický zánět v páteři, který ještě není vidět na klasickém rentgenovém snímku. Odhalit ho je možné pouze díky magnetické rezonanci. Jak ukazuje klinický výzkum, s léčbou této choroby se nevyplácí otálet.
Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?
Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
V dnešní době stále roste výskyt bolestí zad, a to ve stále nižším věku. Podobně jako u jiných problémů i zde existuje určitá náchylnost ke vzniku bolestí zad.