Novinky

Co dělat, když vás bolí v kříži?

Co dělat, když vás bolí v kříži?

Sužuje vás bolest hýždí a zadní strany stehen? Přenáší se i do oblasti třísel či stydké spony? Komplikuje vám tato bolest váš běžný pohyb? Přinášíme vám několik tipů, jak vyzrát na bolest křížokyčelního kloubu.

Křížokyčelní (odborně sakroiliakální) kloub, označovaný také zkratkou SI, spojuje pánev s dolní částí páteře. Má sice jen velmi malý rozsah, jeho správná funkce je však důležitá pro stabilitu pánve. Pomáhá přenést váhu horní části těla na nohy a tlumí nárazy při chůzi či běhu.

Typické je postižení tohoto kloubu při Bechtěrevově nemoci. Za jeho bolestí ale mohou stát i jiné příčiny, například úrazy, skolióza, těhotenství, operace v dolní části zad nebo nestejná délka nohou.

Bolest je nejčastěji soustředěna do dolní části zad nebo do hýždí či horních částí nohou. V případě Bechtěrevovy nemoci se objevuje nejčastěji v noci nebo po dlouhém sezení.

Jak od bolesti ulevit? Nabízíme několik tipů:

1. Pomozte si pohybem

Když vás tato bolest potká, stačí někdy k úlevě jen trochu pohybu. Vhodná je chůze, plavání nebo jízda na rotopedu. Začněte pomalu, pohyb omezte pouze na několik minut denně, a když vám nezpůsobuje bolest, můžete cvičení postupně prodloužit na 20 až 30 minut.

2. Dopřejte si trochu odpočinku

Při bolesti by se neměl křížokyčelní kloub přetěžovat. Jak aktivní můžete být, záleží na intenzitě vaší bolesti. V prvních dnech často pomáhá několik hodin dlouhý odpočinek vleže. Tělo při tom mějte v neutrální pozici. Pokud spíte na zádech, podložte si kolena polštářem. Pokud upřednostňujete polohu na boku, dejte si polštář mezi kolena. Jakmile to váš stav dovolí, neváhejte opět začít s pohybem.

3. Poznejte, co vám škodí

Některé pohyby mohou bolest křížokyčelního kloubu zhoršovat. Vyvarujte se proto:

  • zvedání kolen k hrudi,
  • sedů lehů,
  • otáčení se,
  • předklánění se s napnutými koleny.

V akutní fázi bolesti byste se měli vyhýbat běhu i všem aktivitám, které kloub nadměrně zatěžují a při kterých je nutné přenášet váhu z jedné nohy na druhou. S tímto pohybem se poměrně často setkáte například při golfu, aerobiku nebo bruslení. 

4. Vyzkoušejte teplo či chlad

Ledování pomáhá proti otokům a otupuje bolest. Aplikujte led po dobu 20 minut, potom chlazenou oblast nechte odpočinout a ledujte znovu nejdříve za dalších 30 minut. Od bolesti vám ale může ulevit i teplo – vyzkoušejte hřejivé polštářky nebo ohřívací lahev.

5. Pozor na správné držení těla

Zaměřte se na to, abyste nepřenášeli váhu pouze na polovinu těla. Měli byste se vyhnout zlozvykům, jako například sedu s překříženýma nohama nebo sezení s mobilem či peněženkou v zadní kapse kalhot. Při stání byste měli mít váhu rovnoměrně rozloženou mezi obě nohy a chodidla.

6. Stabilizujte kloub pánevním pásem

Proti bolesti mohou pomoci také speciální pásy podporující stabilitu pánve a křížokyčelního kloubu. Je však nutné je nosit po celý den, protože za kratší dobu se jejich účinek nedostaví.

7. Zajděte si do lékárny

Na bolest kloubu mohou zabrat i v lékárnách běžně dostupná nesteroidní antirevmatika. Dokážou tlumit otok i bolest. Pokud je však berete delší dobu, mohou se u vás s větší pravděpodobností projevit jejich různé nežádoucí účinky. Mezi nejčastější patří žaludeční obtíže, vyrážka nebo vysoký krevní tlak. V lékárnách jsou volně k dostání i masti tlumící bolest. 

8. Svěřte se do rukou specialisty

Pokud si s bolestí už nedokážete poradit, lékař vám nejspíš předepíše léky, injekce nebo doporučí návštěvu fyzioterapeuta. Alternativními možnostmi léčby jsou také masáže či akupunktura. V krajním případě může být řešením bolesti i operace. 

(viv)

Zdroje:

https://www.webmd.com/back-pain/si-joint-pain-16/slideshow-si-joint-manage-pain

https://www.webmd.com/back-pain/si-joint-pain-16/si-joint-dysfunction

Hodnocení článku:
(3688 hodnocení - 3,2 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Co si budeme povídat, chorob s lidskými jmény je prostě moc. Kdo si je má pamatovat? Pletou se nám a věříme pak spoustě mýtů. S Bechtěrevovou nemocí to není jinak.
9. 3. 2017 Bechtěrevova nemoc
U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

Každý člověk stráví přibližně třetinu života v posteli. Lidé s Bechtěrevovou nemocí často i více – jejich onemocnění se totiž běžně projevuje zvýšenou únavností.
1. 4. 2012 Bechtěrevova nemoc
Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Jen co na dveře zaklepe zima, už čekáme, až napadne první sníh a zamrznou rybníky. Pak totiž ke slovu přijdou sporty, jako jsou lyžování a bruslení. Oba tyto sporty jsou sice populární, bohužel ale ne příliš vhodné pro každého...
4. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: