Novinky

Bechtěrevova nemoc nemusí být rychlou cestou k invaliditě

Bechtěrevova nemoc nemusí být rychlou cestou k invaliditě

Bechtěrevova choroba má špatnou pověst a nebudeme zastírat, že do značné míry oprávněně. U každého má ale jiný průběh. Víte, jak ji ovlivnit ve svůj prospěch?

Revmatické nemoci jsou typické svojí mnohotvárností a pro Bechtěrevovu chorobu to platí dvojnásobně. Individuální rozdíly panují nejen v jejích příznacích, ale i v rychlosti jejího postupu a její intenzitě. Nemoc se může stále měnit. Zrychlovat svůj postup, zpomalovat ho, někdy se i sama od sebe zastaví.

Začátek „bechtěreva“? Velmi se různí

Rozvoj prvních příznaků trvá většinou řadu měsíců a jejich intenzita bývá mírná. Obvykle nějakou dobu trvá, než si nemocný vůbec uvědomí, že se něco děje. A někdy si to ani neuvědomí. Revmatické nemoci postihují typicky mladé lidi, a proto mohou být obtíže připisovány růstovým bolestem nebo sportovnímu poranění. Nemocného často dovedou k lékaři až další příznaky, jako jsou zvýšená teplota a nechutenství.

Jindy je počáteční průběh nemoci bouřlivý, bolestivost kloubů a páteře je od samého počátku výrazná. Rychlost nástupu ale není rozhodující. Kdo má letos nemoc velmi aktivní, může ji mít za rok daleko mírnější a naopak. Jediným způsobem, jak dostat „bechtěreva“ pod kontrolu, je včasná a účinná léčba.

Frustní nebo frustrovaná forma Bechtěrevovy nemoci?

Bylo vám řečeno, že máte frustní formu „bechtěreva“? Pak to znamená, že vaše nemoc postupuje pomalu, má mírné příznaky a malý vliv na kvalitu života. Neznamená to však, že nepotřebujete léčbu nebo že se může omezit na tlumení bolesti. Naopak. Dlouhé vyčkávání na dobu, „až bude hůře“, může představovat zbytečný rozvoj nevratných změn, které už žádná léčba nevyřeší.

Jak průběh onemocnění ovlivnit?

Pokud jsou vaše obtíže mírné, před zhoršováním nemoci vás ochrání zdravý životní styl. Co je pro bechtěreviky nejlepší? Určitě spolupráce s lékařem, aktivní zájem o léčbu, její dodržování a optimismus. Bez ohledu na formu nemoci.

(pez)

 

Zdroj:

https://www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2044 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Spanilá jízda s Vlaďkou

Spanilá jízda s Vlaďkou

Vážení přátelé, jmenuji se Vlaďka Všetečková a mám Bechtěrevovu chorobu. Na základě své životní zkušenosti jsem se rozhodla dělat osvětu a vyprávět svůj příběh, abych pomohla dalším lidem.
2. 9. 2009 Bechtěrevova nemoc
Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Máte Bechtěrevovu nemoc a bojíte se úrazu při sportování? To se bojíte správně. Na druhou stranu šetrný pohyb potřebujete víc než kdokoli jiný. Takže buďte aktivní, ale dávejte na sebe pozor. Poradíme vám, jak na to.
26. 2. 2018 Bechtěrevova nemoc
Kdy a jak do invalidního důchodu s bechtěrevem

Kdy a jak do invalidního důchodu s bechtěrevem

Řeč je o chronické nemoci, která od určitého stadia může život nemocného začít ovlivňovat natolik, že vykonávat zaměstnání je náhle příliš náročné. Bechtěrevova choroba se postupem času vyvíjí a někdy může člověka dovést až do invalidního důchodu.
16. 11. 2015 Bechtěrevova nemoc
Pacienti mají svá práva. Znáte je?

Pacienti mají svá práva. Znáte je?

V České republice mají pacienti svá práva garantována zákony. V praxi ale občas může být náročné zjistit, na co máme v rámci lékařské péče nárok, a domoci se ho. Pacientská organizace Revma Liga Česká republika proto připravila online seminář s odborníky na zdravotnické právo z advokátní kanceláře dubanska & co., kteří pacientům s revmatickým onemocněním poskytli odpovědi na jejich nejčastější otázky. Doporučení právních specialistů jsme pro vás shrnuli do deseti nejpodstatnějších bodů.
28. 9. 2022 Bechtěrevova nemoc
Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
22. 4. 2015 Bechtěrevova nemoc
Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: