Novinky

Bechtěrevova nemoc nemusí být rychlou cestou k invaliditě

Bechtěrevova nemoc nemusí být rychlou cestou k invaliditě

Bechtěrevova choroba má špatnou pověst a nebudeme zastírat, že do značné míry oprávněně. U každého má ale jiný průběh. Víte, jak ji ovlivnit ve svůj prospěch?

Revmatické nemoci jsou typické svojí mnohotvárností a pro Bechtěrevovu chorobu to platí dvojnásobně. Individuální rozdíly panují nejen v jejích příznacích, ale i v rychlosti jejího postupu a její intenzitě. Nemoc se může stále měnit. Zrychlovat svůj postup, zpomalovat ho, někdy se i sama od sebe zastaví.

Začátek „bechtěreva“? Velmi se různí

Rozvoj prvních příznaků trvá většinou řadu měsíců a jejich intenzita bývá mírná. Obvykle nějakou dobu trvá, než si nemocný vůbec uvědomí, že se něco děje. A někdy si to ani neuvědomí. Revmatické nemoci postihují typicky mladé lidi, a proto mohou být obtíže připisovány růstovým bolestem nebo sportovnímu poranění. Nemocného často dovedou k lékaři až další příznaky, jako jsou zvýšená teplota a nechutenství.

Jindy je počáteční průběh nemoci bouřlivý, bolestivost kloubů a páteře je od samého počátku výrazná. Rychlost nástupu ale není rozhodující. Kdo má letos nemoc velmi aktivní, může ji mít za rok daleko mírnější a naopak. Jediným způsobem, jak dostat „bechtěreva“ pod kontrolu, je včasná a účinná léčba.

Frustní nebo frustrovaná forma Bechtěrevovy nemoci?

Bylo vám řečeno, že máte frustní formu „bechtěreva“? Pak to znamená, že vaše nemoc postupuje pomalu, má mírné příznaky a malý vliv na kvalitu života. Neznamená to však, že nepotřebujete léčbu nebo že se může omezit na tlumení bolesti. Naopak. Dlouhé vyčkávání na dobu, „až bude hůře“, může představovat zbytečný rozvoj nevratných změn, které už žádná léčba nevyřeší.

Jak průběh onemocnění ovlivnit?

Pokud jsou vaše obtíže mírné, před zhoršováním nemoci vás ochrání zdravý životní styl. Co je pro bechtěreviky nejlepší? Určitě spolupráce s lékařem, aktivní zájem o léčbu, její dodržování a optimismus. Bez ohledu na formu nemoci.

(pez)

 

Zdroj:

https://www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(1807 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Lázně jako důležitá součást léčby Bechtěrevovy choroby

Bolesti i postupná ztráta pohyblivosti u pacientů s Bechtěrevovou chorobou mohou svádět k nečinnosti. To by ovšem znamenalo krok špatným směrem. Pro účinnou kompenzaci nemoci je totiž kromě léčby důležitá i pravidelná pohybová aktivita. V tom nám mohou pomoci lázně.
1. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je závažné a svými projevy život omezující chronické autoimunitní onemocnění revmatoidního charakteru. Průlom v terapii jejích těžkých forem přineslo až zavedení cílené biologické léčby. Ačkoli ani s využitím těchto moderních léčiv není možné Bechtěrevovu chorobu zcela vyléčit, jejich vliv na kvalitu života pacientů je obrovský a umožňuje jim návrat k plnohodnotnému životu.
2. 10. 2022 Bechtěrevova nemoc
Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je revmatické onemocnění vyznačující se postižením páteře. Zhoršuje pohyblivost a způsobuje bolesti zad. Nejčastěji jsou jeho nositeli muži, ani ženy ale nejsou mezi pacienty výjimkou. Projevy a závažnost přitom mohou být u každého jiné v závislosti právě na pohlaví.
15. 12. 2014 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: