Novinky

Bechtěrevici, chraňte svoji křehkou páteř

Bechtěrevici, chraňte svoji křehkou páteř

V životě pacienta s Bechtěrevovou chorobou je třeba pamatovat na vysoké riziko úrazu. Zejména zlomeniny páteře jsou velmi nebezpečné.

V životě pacienta s Bechtěrevovou chorobou je třeba pamatovat na vysoké riziko úrazu. Zejména zlomeniny páteře u pacientů s touto diagnózou jsou velmi nebezpečné. Ztuhlá páteř bechtěrevika totiž snadněji podléhá násilí než páteř zdravá.

Křehká páteř

Prevenci úrazů by proto měl lékař doporučit jako součást léčby samotné nemoci. Bechtěrevik by pak měl být opatrný při všech aktivitách. Je pravda, že mnozí bechtěrevici jsou díky duševní aktivitě hodně činorodí i tělesně. Zejména ty je proto dobré informovat o možnosti využití ochranných pomůcek při pohybu. Jde hlavně o tzv. páteřní pásy, které se užívají hlavně při lyžování a snowboardingu, ale i další užitečné pomocníky. Ne vždy totiž může následná operace vše vyřešit.

Je možné léčit Bechtěrevovu nemoc i operačně?

Operace pouze snižuje riziko vážného úrazu a zmenšuje některé neurologické komplikace, které se objevují jako důsledek nemoci. Operativně se řeší především následky zlomenin obratlů. Rozhodně se operace neužívá ke zpomalení rozvoje nemoci ani ke zmírnění dlouhodobých obtíží – k tomu slouží zejména rehabilitace, cvičení a léky.

Chirurgická operace může zmírnit neurologické potíže

Právě na zmenšení neurologických obtíží po úspěšné chirurgické operaci se zaměřila studie provedená na klinice Mayo. Shromáždila tři desítky pacientů s Bechtěrevovou nemocí s neurologickými obtížemi i bez nich, kteří se zde v letech 1984–1989 podrobili chirurgické operaci. Nejčastějšími komplikacemi, pro které se operovalo, byly zlomeniny, hlavně ty poúrazové, deformace páteře, druhotná nestabilita, nejčastěji u prvních obratlových skloubení krční páteře. Ani zúžení páteřního kanálu nebo bolest páteře nebyly výjimkou. U třinácti pacientů, kteří před operací trpěli nějakou neurologickou poruchou, se podařilo tyto obtíže zlepšit nebo alespoň stabilizovat.

A co autoři studie díky pořízeným závěrům doporučují?

  • Po úraze je vhodný co nejrychlejší transport do speciálního centra pro operace páteře.
  • Nezbytné je velmi důkladné zjištění stavu páteře pomocí rentgenu a neurologického postižení.
  • Je třeba dbát velké opatrnosti při endotracheální intubaci (metoda používaná pro zprůchodnění dýchání) při operacích.
Velké nemocnice mohou zajistit nejen velmi specializované vyšetření na drahých přístrojích bez nutnosti náročného transportu pacienta, ale i týmy sehraných operatérů a velmi kvalitní pooperační péči, do které náleží rovným dílem s operací také následná rehabilitace. V neposlední řadě mají tyto týmy také velké zkušenosti s množstvím provedených operací – a tím pádem i lepší výsledky.

(jnl)

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov

Hodnocení článku:
(1535 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...
4. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
22. 4. 2015 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Podivuhodný život V. M. Bechtěreva

Podivuhodný život V. M. Bechtěreva

Ruský neurolog, psychiatr a fyziolog Vladimír Michajlovič Bechtěrev je známý zejména díky Bechtěrevově nemoci, kterou poprvé popsal právě on. Význam tohoto lékaře a vědce v dějinách medicíny byl však mnohem větší.
21. 5. 2009 Bechtěrevova nemoc
Zlikvidujte zánět kloubů správným jídlem

Zlikvidujte zánět kloubů správným jídlem

Velké množství závažných nemocí má společného jmenovatele – zánět. Ten velmi často postihuje klouby a způsobuje tak artritidu. Bojovat s ním lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i změna jídelníčku.
10. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: