Novinky

Bechtěrevici, chraňte svoji křehkou páteř

Bechtěrevici, chraňte svoji křehkou páteř

V životě pacienta s Bechtěrevovou chorobou je třeba pamatovat na vysoké riziko úrazu. Zejména zlomeniny páteře jsou velmi nebezpečné.

V životě pacienta s Bechtěrevovou chorobou je třeba pamatovat na vysoké riziko úrazu. Zejména zlomeniny páteře u pacientů s touto diagnózou jsou velmi nebezpečné. Ztuhlá páteř bechtěrevika totiž snadněji podléhá násilí než páteř zdravá.

Křehká páteř

Prevenci úrazů by proto měl lékař doporučit jako součást léčby samotné nemoci. Bechtěrevik by pak měl být opatrný při všech aktivitách. Je pravda, že mnozí bechtěrevici jsou díky duševní aktivitě hodně činorodí i tělesně. Zejména ty je proto dobré informovat o možnosti využití ochranných pomůcek při pohybu. Jde hlavně o tzv. páteřní pásy, které se užívají hlavně při lyžování a snowboardingu, ale i další užitečné pomocníky. Ne vždy totiž může následná operace vše vyřešit.

Je možné léčit Bechtěrevovu nemoc i operačně?

Operace pouze snižuje riziko vážného úrazu a zmenšuje některé neurologické komplikace, které se objevují jako důsledek nemoci. Operativně se řeší především následky zlomenin obratlů. Rozhodně se operace neužívá ke zpomalení rozvoje nemoci ani ke zmírnění dlouhodobých obtíží – k tomu slouží zejména rehabilitace, cvičení a léky.

Chirurgická operace může zmírnit neurologické potíže

Právě na zmenšení neurologických obtíží po úspěšné chirurgické operaci se zaměřila studie provedená na klinice Mayo. Shromáždila tři desítky pacientů s Bechtěrevovou nemocí s neurologickými obtížemi i bez nich, kteří se zde v letech 1984–1989 podrobili chirurgické operaci. Nejčastějšími komplikacemi, pro které se operovalo, byly zlomeniny, hlavně ty poúrazové, deformace páteře, druhotná nestabilita, nejčastěji u prvních obratlových skloubení krční páteře. Ani zúžení páteřního kanálu nebo bolest páteře nebyly výjimkou. U třinácti pacientů, kteří před operací trpěli nějakou neurologickou poruchou, se podařilo tyto obtíže zlepšit nebo alespoň stabilizovat.

A co autoři studie díky pořízeným závěrům doporučují?

  • Po úraze je vhodný co nejrychlejší transport do speciálního centra pro operace páteře.
  • Nezbytné je velmi důkladné zjištění stavu páteře pomocí rentgenu a neurologického postižení.
  • Je třeba dbát velké opatrnosti při endotracheální intubaci (metoda používaná pro zprůchodnění dýchání) při operacích.
Velké nemocnice mohou zajistit nejen velmi specializované vyšetření na drahých přístrojích bez nutnosti náročného transportu pacienta, ale i týmy sehraných operatérů a velmi kvalitní pooperační péči, do které náleží rovným dílem s operací také následná rehabilitace. V neposlední řadě mají tyto týmy také velké zkušenosti s množstvím provedených operací – a tím pádem i lepší výsledky.

(jnl)

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov

Hodnocení článku:
(1536 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?
9. 10. 2011 Bechtěrevova nemoc
Co nabízí bechtěrevikům sociální systém?

Co nabízí bechtěrevikům sociální systém?

Možného zhoršení nemoci a ztráty soběstačnosti se obává asi každý pacient s Bechtěrevovou chorobou – jak zvládnu pracovat, jak budu provádět každodenní činnosti? I když se mnoho okolností jeví jako velká neznámá, většina z nich má řešení. V první řadě je potřeba požádat o pomoc. A to nejen své blízké, ale i český sociální systém.
28. 11. 2020 Bechtěrevova nemoc
Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba by neměla být pouze pro  pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Cílená léčba by neměla být pouze pro pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Pacientská organizace Klub bechtěreviků už řadu let pomáhá lidem, kteří se potýkají s ankylozující spondylitidou (Bechtěrevovou chorobou). Revmatické zánětlivé onemocnění se projevuje zejména bolestmi a postupným tuhnutím zad. V České republice postihuje až 1 % osob, tedy 100 000 jedinců. Jedním z nich je i Jindřich Fanta (66), kterému byla nemoc diagnostikována ve 30 letech a který již 13 let stojí v čele této pacientské organizace.
30. 3. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: