Novinky

Bechtěreva sice nezastavíme, můžeme ho ale zpomalit

Bechtěreva sice nezastavíme, můžeme ho ale zpomalit

Lék, který by definitivně vyléčil Bechtěrevovu chorobu, zatím neexistuje. To ale neznamená, že jsou lékaři zcela bezmocní. Pár možností, jak pacientovi ulevit, přece jen existuje.

Hledání diagnózy  

Axiální spondylartritida je zánětlivé onemocnění kloubů. Typicky postihuje páteř, ale projevy této choroby můžeme pozorovat i na jiných kloubech či vazech. Někdy nemoc zasáhne i další orgány, jako například oči, střeva, plíce či srdce. Rozdělujeme ji do dvou velkých skupin, a to na:

  • ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu chorobu),
  • neradiografickou axiální spondylartritidu.

Základní rozdíl mezi oběma formami nemoci jsou změny na rentgenových snímcích. U bechtěreva se zobrazí změny na páteři a na skloubení křížové a kyčelní kosti. V případě neradiografické axiální spondylartritidy na rentgenu žádné viditelné známky nemoci nejsou. Pacienti ale trpí jejími příznaky a někdy je možné zobrazit změny v okolí kloubů pomocí magnetické rezonance.

Léky jsou jen polovinou úspěchu

Bohužel zatím neznáme žádný preparát, který by tuto chorobu dokázal vyléčit. Cílem je tedy především zpomalení postupu nemoci a zlepšení kvality života pacientů. Základem řešení je kombinace léků a pravidelného cvičení. Mezi přípravky, které se k tomuto účelu používají, jsou ty patřící do níže uvedených skupin.

  • Analgetika a nesteroidní antiflogistika. Jsou to látky, které tlumí bolest a působí protizánětlivě. Často se prodávají i bez receptu. To ale neznamená, že nemají žádné nechtěné dopady. Například spolu s nesteroidními antiflogistiky lékaři často předepisují takzvané inhibitory protonové pumpy. Jejich účelem je chránit žaludeční sliznici proti vedlejším účinkům.
  • Kortikosteroidy. Jde o léky, které dokážou velmi efektivně tlumit zánět. Bohužel kvůli řadě nežádoucích účinků je musí lékaři předepisovat velmi opatrně. 
  • DMARDs neboli chorobu modifikující léky. Častěji se používají u jiných revmatických nemocí. Ovlivňují bolest, ztuhlost a otok kloubů mimo páteř.
  • Preparáty proti neuropatickým bolestem. Pomáhají tam, kde je bolest způsobená poškozením nervu.
  • Anti-TNF. Jedná se o léky, které cíleně blokují konkrétní prozánětlivý faktor. Jsou určené pro pacienty trpící těžkou formou nemoci.

Léky jsou mocnou zbraní proti axiální spondylartritidě, ale samotné na nemoc nestačí. Stejně důležitou součástí léčby je i cvičení. A to jak pravidelné protahování, tak aktivity posilující svaly. Vhodné je například plavání, nedoporučují se kontaktní sporty. Nejlepší je ale vybrat si pohyb, který vás bude bavit. Jen tak totiž budete sportovat pravidelně.

(mak)

Zdroj: 
http://nass.co.uk

Hodnocení článku:
(1615 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
30. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Ty tam jsou časy, kdy se nemocným všeho druhu radilo, aby se šetřili. Heslem dneška je hlavně se hýbat. A není to jen nějaká momentální móda – prospěšnost pohybu je dokázána výzkumem.
16. 4. 2018 Bechtěrevova nemoc
Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.
1. 10. 2013 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: