Pacientky –
ženy –
údajně
trpí mnohem výraznějšími
příznaky
nemoci než pacienti
– muži. Důvodem je pravděpodobně
jejich slabší tělesná konstituce
a ztráta svalové hmoty,
hlavně ve vyšším věku. To jsou
alespoň závěry finské studie.
Finská lékařka Dr. Tuulikki
Sokka z Jyvaskyla
Central Hospital
zkoumala data 6 000
pacientů s revmatoidní
artritidou z pětadvaceti
zemí světa. Spolu
s kolegy zjistila, že muži
i ženy mají obdobný
stupeň poškození kloubů
i podobnou aktivitu onemocnění,
ale ženy nepříjemné
příznaky doprovázející revmatoidní
artritidu subjektivně vnímají
mnohem hůře.
Revmatoidní artritida umí své oběti bolestivě potrápit. Ačkoliv se při její léčbě bez kvalitních léků neobejdeme, podceňovat roli vhodné stravy se nevyplácí. Existují totiž potraviny, které tělu mohou pomoci.
Britští vědci z bostonské univerzity před nedávnem ohromili veřejnost tvrzením, že konzumace třešní statisticky významně snižuje riziko záchvatů dny. Navíc toto poměrně časté zánětlivé onemocnění není prý jediné, před kterým oblíbené ovoce s peckou klouby chrání.
Přestože bylo již tolikrát řečeno, že lupénka nepatří mezi přenosná onemocnění, stále si to ještě mnoho lidí myslí. Tato a mnohé další dezinformace, kterými je tato choroba opředena, přitom komplikují život všem – zdravým i nemocným. Pravdu nabízí následující řádky.
Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
Trápí vás revma? Pak jste možná – zejména v mrazivém počasí – zažili, že vaše prsty až mrtvolně zbledly, zchladly a měli jste pocit, že vám musí upadnout bolestí. Tento stav se nazývá Raynaudův fenomén neboli syndrom studených končetin. Může komplikovat život nejen lidem s revmatoidní artritidou, ale i pacientům s dalšími chronickými nemocemi.