Pacientky –
ženy –
údajně
trpí mnohem výraznějšími
příznaky
nemoci než pacienti
– muži. Důvodem je pravděpodobně
jejich slabší tělesná konstituce
a ztráta svalové hmoty,
hlavně ve vyšším věku. To jsou
alespoň závěry finské studie.
Finská lékařka Dr. Tuulikki
Sokka z Jyvaskyla
Central Hospital
zkoumala data 6 000
pacientů s revmatoidní
artritidou z pětadvaceti
zemí světa. Spolu
s kolegy zjistila, že muži
i ženy mají obdobný
stupeň poškození kloubů
i podobnou aktivitu onemocnění,
ale ženy nepříjemné
příznaky doprovázející revmatoidní
artritidu subjektivně vnímají
mnohem hůře.
Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
Se zvyšujícím se věkem se klouby opotřebovávají, omezuje se jejich pohyblivost. Kloubní náhrady jsou tak šancí, jak být i ve stáří mobilní a bez bolestí. Vědce nyní zajímá, zda jsou revmatoidní artritici nějak znevýhodněni oproti lidem s osteoartrózou.
Lidé s revmatoidní artritidou (RA) by měli pravidelně cvičit. Důvodem, proč pohyb ze svého denního režimu často vyřazují, může být omezená pohyblivost a/nebo nedostatek energie. Plavání a další "vodní hrátky" jsou však ideálním způsobem, jak minimalizovat tyto překážky a naopak získat z pravidelného cvičení pro své tělo i ducha to nejlepší.
Bolest a otok kloubu nemusí vždy značit jeho infekci. Jednou z příčin rozvoje podobných příznaků může být i takzvaná reaktivní artritida. Co se za tímto označením skrývá?
Tato metoda byla vyvinuta psychologem Edmundem Jacobsonem před necelým stoletím. Ovšem i v dnešní době může pomoci odlehčit stres a nervozitu či uvolnit napětí v těle. Díky ní lze úspěšně získat zpět energii do života.
Vedle užívání předepsaných léků a dodržování doporučení, kterými vás váš lékař jistě vybavil, můžete zvýšit kontrolu nad svým onemocněním a předejít vzplanutí lupénky ještě dalšími opatřeními. Jaká to jsou?